X

Jak vybrat elektrokolo

2 min čtení

Jak vybrat elektrokolo

Elektrokoloběžky či elektrokola. Oblíbené dopravní prostředky, které využívá stále více lidí. Jsou ideální pro přepravu především ve velkých městech, kde použití automobilů vyžaduje dostatek času a nervů ve stojících kolonách. Pokud i vy si chcete pořídit elektrokolo například na dojíždění do práce, přečtěte si následující článek, kde vám poradíme s jeho výběrem.

Než se pustíte do koupi elektrokola

Před samotnou koupí tohoto dopravního prostředku byste měli zvážit dvě důležité věci. Jestli-že opomeneme finanční prostředky, jedná se o vzdálenost, kterou budete jezdit a kde budete jezdit. Je dobré si promyslet na jaké vzdálenosti vám elektrokolo poslouží. Podle toho se pak volí jeho dojezd, který může být až 100 km. Další součástí je terén, po kterém budete jezdit. V případě horského terénu, je zapotřebí vybrat kolo s výkonnějším motorem. Jestli plánujete jezdit jen po městě, bude vám stačit levnější silniční varianta.

Výhody elektrokola

Jak již název napovídá, jedná se o klasické kolo poháněné elektromotorem. Jezdci tam jaí ušetřenou sílu při jízdě do kopců nebo po složitém terénu. To však není jediná jeho výhoda. Mezi další výhody patří následující:

  • Rychlé přemístění z místa na místo
  • Vhodné pro každodenní dojíždění
  • Vhodné na delší vzdálenosti - Od 50 km až po 100 km
  • Snadnější jízda do kopců a po nerovném terénu

Typy elektrokol

Městské elektrokolo

Tento typ je určený pro jízdu ve městě do zaměstnání nebo na nákup. Charakteristické je měkkým sedlem a baterií umístěnou na nosiči.

Trekové elektrokolo

Složitější terén a delší vzdálenosti zvládnou elektrokola treková. Jsou ideální na rodinné výlety po mírném terénu. Disponují delším dojezdem a celkově i kvalitnější konstrukcí.

Horské elektrokolo

Pro ty nejnáročnější je tu elektrokolo horské, které zvládne i náročný terén. Vhodné tedy do horských oblastí, lesů či polních cest. Provedení kola je samozřejmě z toho nejlepšího materiálu. Kolo je robustní a baterie je umístěna v rámu.

Dámské elektrokolo

Speciálním typem jsou elektrokola dámská. Jak název napovídá, vhodná jsou pro ženy. Dají se bez problému využít pro jízdu ve městě nebo po mírném terénu na delších cestách. Záleží na dojezdu a kvalitě kola.

Parametry elektrokola

Dojezd

Po té co si vyberete typ kola, přichází na řadu jeho dojezd. Od něj se odvíjí vzdálenost, kterou s kolem můžete ujet na plné nabití. Při kapacitě baterie 10 AH lze bez problému ujet 50 km. Na delších cestách volte i vyšší kapacitu baterie. Baterie s kapacitou 12 AH nebo 15 AH zvládají dojezd až 80 km nebo 100 km.

Umístění motoru

Existují tři varianty umístění motoru na elektrokole. Motor na předním kole, motor na zadním kole nebo motor uprostřed kola. Umístění motoru uprostřed kola vykazuje nejlepší jízdní vlastnosti. Ovšem tomu odpovídá také vyšší pořizovací cena elektrokola.

Umístění baterie

Baterie může být na elektrokole umístěna v rámu, za sedadlovou tyčí nebo na nosiči. Ideální umístění je co nejblíže těžišti kola. Nejrozšířenější jsou baterie s umístěním v rámu.

Cena elektrokola

Při koupi elektrokola je nutné počítat s vyšší pořizovací cenou. Ta šplhá až do několika desítek tisíc korun. Cena se liší od typu kola, umístění baterie, umístění motoru a kapacity baterie, která ovlivňuje maximální dojezd.

Cena městských elektrokol se pohybuje od 29 000 Kč do zhruba 49 000 Kč. Jejich dojezd může být až 80 km, což ve městě bohatě stačí.

Treková kola jsou značně dražší. Dají se požídit za cenu kolem 50 000 Kč až 60 000 Kč. Majé delší dojezd a zvládají mírný terén.

Horská elektrokola do náročného terénu stojí od zhruba 30 000 Kč do zhruba 100 000 Kč. Mají kvalitní konstrukci a baterii s vyšší kapacitou pro nejdelší dojezd.

Ohodnoťte článek