X

Jak připravit vaše auto na hory? Nosiče lyží jsou až to poslední

3 min čtení

Jak připravit vaše auto na hory? Nosiče lyží jsou až to poslední

Chystáte se na hory? Svým autem? Pak vás čeká poměrně velký úkol: připravit na cestu nejen sebe, ale zejména vaše auto. Na střeše si povezete lyže nebo snowboardy, to je jasné. Jenže nosič vaše auto v zimním horském provozu nespasí. Co musíte mít připraveno a zkontrolováno, než na hory vyrazíte?

Zimní pneumatiky a řetězy

Každého by mělo v první řadě napadnout zimní obutí. Na hory se vyplatí vyrazit s dostatečně hlubokým vzorkem na zimních pneumatikách - hlubším, než je požadované minimum. Jak je to na českých silnicích s povinností přezout na zimní pneumatiky, jsme pro vás popsali v dalším článku.

Pro jistotu přibalte i řetězy. Sice je nemusíte nakonec použít, ale mít je s sebou, to rozhodně neuškodí. Navíc jsou v některých oblastech českých a zahraničních hor přímo povinné. Taková místa jsou označena následující dopravní značkou.

Zdroj: Policie ČR

Ovšem pozor: než vyjedete, naučte se s řetězy zacházet, správně je nasadit. Když byste je poprvé nasazovali ve vánici nebo potmě, zbytečně byste si celou situaci komplikovali. Hlavním předpokladem úspěchu je pořídit správnou velikost. Řetězy patří jen na hnací nápravu. Pakliže máte auto s pohonem na všechna kola, i řetězy musíte (v povinných oblastech) nasadit všude.

Asistenční služby

Jestliže vyrážíte autem někam dál, za hranice ČR nebo dokonce EU, rozhodně přibalte i havarijní pojištění, a s ním asistenční služby. Možná je součástí vaší každoroční pojistky na auto - v takovém případě jen zkontrolujte rozsah sjednané asistence.

Pokud si havarijko běžně nesjednáváte, pak vězte, že na dovolenou v zahraničí byste měli. Netřeba se obávat zbytečně vysoké ceny: pojišťovny totiž umějí i krátkodobé havarijní pojištění (havarijní pojištění na dovolenou). Krátkodobé havarijko stojí jen zlomek toho celoročního, ale nabídne stejnou paletu asistenčních služeb a připojištění. Rozhodně si o krátkodobém havarijním pojištění přečtěte vše důležité. A zvažte všechny jeho výhody.

Odborníci doporučují krátkodobé havarijko i pro řidiče, kteří jedou s autem na české hory, ale nemají dost zkušeností s provozem na sněhu a ledu. Povinné ručení totiž neuhradí ty škody, které řidič auta, pojištěného pouze povinným ručením, způsobí sám na svém voze (například když sjede z cesty nebo nedobrzdí a narazí do překážky). Nehledě na to, že mohou nastat situace, kdy asistenční služba bude přímo k nezaplacení.

Provozní kapaliny, u dieselů též zimní palivo

Na horách panuje dost odlišné klima, nutno počítat s mnohem hlubšími mrazy. Tomu je nutné přizpůsobit i provozní kapaliny v autě. Nemrznoucí směs do ostřikovačů, správně zvolená chladicí kapalina. Na hory doporučují odborníci hodnotu naředění chladicí kapaliny od -30 °C do -36 °C. Jedině tak budete mít jistotu, že je motor chráněn i v extrémních podmínkách zimních hor.

Auta na dieselový pohon musejí natankovat tzv. zimní naftu. A to i v jarních měsících, kdy ve městech nebude po mrazu ani památky. Tehdy už čerpací stanice mohou prodávat jarní naftu (s filtrovatelností -10°C). Jenže to na hory zdaleka nemusí stačit. Proto kontrolujte, zda na cestu na hory tankujete naftu správnou, zimní, s filtrovatelností -20°C. Pakliže vyrážíte do ještě vyšších poloh, například do Alp, zajistěte si vylepšenou zimní naftu, s hodnotou průchodnosti palivovým filtrem až -40°C.

Auto na horách

Baterie

I baterie reaguje na změnu teploty. Především ty pod nulou jí hodně vadí. Jakmile máte v autě baterii starší, rozhodně se o ni před odjezdem správně postarejte. Nabijte ji do plna. A s sebou přibalte i startovací kabely. Mohou se hodit. Doporučuje se dát přednost kabelům s větším průměrem: startování je s nimi totiž snazší. Jestliže pochybujete, zda starší baterie takovouto zimní zátěž ještě vůbec vydrží, neváhejte s pořízením nové. Jistě nebudete litovat.

Škrabka, smetáček a lopatka

Na horách častěji sněží - a ne vždycky máte parkování pod střechou. Především u svahu nebývá. Takže počítejte s tím, že auto bude sem tam nutné vysvobodit z nánosů sněhu nebo námrazy, možná dokonce i vyhrábnout ze závěje. Bez lopatky, škrabky a smetáčku rozhodně nevyjíždějte. Hodit se bude i správná textilie na otírání oken zevnitř.

Světla

Obzvláště ve zhoršeném počasí je potřeba, abyste byli vidět. Zkontrolujte proto světla. Všechna. Zda jsou dobře seřízená a jestli svítí, jak mají. Pokud jste už pár let po autoškole, a nejste si jistí, jak to dnes se správným osvětlením automobilu vlastně je, nahlédněte do online učebnice autoškoly. Odkaz vás zavede přímo do kapitoly „Osvětlení vozidel“.

Nosiče

Jestliže si budete lyže či snowboardy půjčovat, netřeba řešit nosiče. Pokud máte vlastní výbavu, musíte ji na hory nějak dopravit. Zvažte, zda obyčejně nosiče, na které lyže jen připevníte. Nebo kompletní boxy, v nichž budou lyže chráněny nejen proti povětrnostním podmínkám, ale i poškrábání čímkoliv, co poletí okolo. Do boxů je možné přibalit i další věci, zejména lyžáky nebo třeba boby, pokud na hory cestujete i s menšími dětmi.

Ať jedete na hory s vlastní výbavou, či nikoliv, přejeme příjemnou dovolenou a hlavně: bezpečnou cestu!

5/5 - (3 votes)