X

Jak vychovat úspěšné děti: Dětský bankovní účet

2 min čtení

Jak vychovat úspěšné děti: Dětský bankovní účet

V dětství vybudované návyky jsou pro budoucí úspěch v dospělosti zásadní. Pro finanční úspěch je proto pochopitelně důležité kapesné.

Při vyplácení kapesného pro děti volí mnozí rodiče osvědčený model peníze v hotovosti. Přebytky si dítě ukládá do kasičky, a učí se tak spořit a hospodařit. Stále častěji se ale rodiče rozhodují zřídit svým dětem jejich vlastní účet.

Možná si říkáte, že u malých dětí je vlastní účet zbytečnost. Opak je pravdou. Přečtěte si pět důvodů, která vás přesvědčí, že zřídit dětský účet je užitečné rozhodnutí.

Snadný přísun peněz

Pokud dostáváte výplatu na účet, odpadá nutnost vybrat z bankomatu peníze a vyplácet dítěti kapesné v hotovosti. Peníze mu jednoduše převedete z účtu na účet. Tato varianta je pohodlnější zejména v případě, pokud dítěti celou měsíční částku nevyplácíte najednou, ale po částech. Můžete si třeba nastavit trvalý příkaz.

Máte kontrolu

Dětský účet vám umožní sledovat, kde a za co vaše dítě peníze utrácí. Dítě by samozřejmě mělo mít právo na určité soukromí přiměřené věku. Ale zejména u menších dětí je užitečné prověřovat, jestli neutrácí veškeré peníze třeba za sladkosti.

U starších dětí zbystřete, pokud se na účtě pravidelně objevují výběry větších částek v hotovosti. Pokud dítě nechce nebo neumí vysvětlit, na co peníze použilo, může za ně kupovat třeba alkohol, v krajním případě i drogy.

Dítě získá pocit důležitosti

Pokud má dítě vlastní účet a platební kartu, získá tím sebevědomí a pocit důležitosti. Povšimněte si někdy při nákupu, jak rády platí malé děti kartou svých rodičů. A najednou má dítě svoji vlastní kartu. Připadá si tak trošku jako dospělý. Hrdost na nový účet a platební kartu jde poměrně snadno využít zároveň k probuzení pocitu zodpovědnosti za své chování.

Orientace v technologiích

Děti jsou přirozeně zvídavé. Vlastní účet je možností, jak tuto vlastnost rozvinout. Dítě se v mladém věku naučí používat internet pro zjištění informací, pochopí internetové bankovnictví, může si pořídit různé aplikace do telefonu. Nenásilně a zábavně tak trénuje schopnost orientovat se v nových technologiích, se kterými je budoucnost neodmyslitelně spojena.

Základy finanční gramotnosti

Některé děti jsou přirozeně spořivé, jiné všechno utratí. Výpis z účtu vám umožní zjistit, za co dítě utrácí nejvíc a proč se mu případně nedostává peněz. Můžete s ním probrat fungování jeho rozpočtu, nastavit mu spořící účty, případně dávat drobné odměny za domácí práce či jiné speciální úkoly.

Účet umožňuje dítěti přesně ukázat pohyb peněz v daném časovém období, případně nastavit limity. Můžete i porovnávat jednotlivá období. Je to tak pro dítě mnohem názornější a srozumitelnější, než mít peníze v prasátku, pak prasátko rozbít a peníze utratit.

Ohodnoťte článek