S miminkem doma. Co teď?
Nastávající maminka a tatínek netrpělivě očekávali celých devět měsíců příchod na svět svého potomka. Po pár dnech strávených v porodnici, začíná pro celou rodinu zcela nové, krásné, ale i obtížné období.
Novopečená maminka si musí s dítětem vytvořit určitý režim, denní i nočním rytmus, který bude vyhovovat oběma. I když žena po celou dobu těhotenství snila o tom, jak se bude o jejich drobečka s láskou starat, realita může být mnohdy zcela jiná.
Nastává období rozčarování. Okamžiky štěstí, euforie, lásky střídá také strach, únava, nevyspání, pochyby...
Mamince s dítětem pomáhá partner, ale i celá rodina a kamarádi. Ze začátku je každá žena ráda i za to, když si někdo jejího drobečka vezme na hodinu, dvě na procházku do kočárku. Může si tak v domácnosti udělat to, co je třeba, nebo si jí zkrátka lehnout a dospat spánkový deficit.
Existují ale i instituce, na které se můžete s důvěrou obrátit pro pomoc. Nevíte, jestli vaše dítě správně saje z prsu, pochybuje o správném ošetření pokožky... Jak to chodí v pražské Maternity care s. r. o., jsem se ptala jeho jednatelky a porodní asistentky Lucie Markové, DiS.
Kdy si novopečená maminka s vámi může domluvit, že chce doma navštívit po příchodu z porodnice?
Žena nás může kontaktovat již z porodnice nebo po příchodu z porodnice domů, kdykoliv - pokud potřebuje poradit.
Jaké služby taková návštěva zahrnuje? A kolik stojí?
Návštěvní službu po porodu u nás provádí zkušené porodní asistentky, které jsou zároveň laktačními poradkyněmi, dále jsou proškolené ve správné manipulaci s miminkem. Také zvládají metodiku baby masáží....
Návštěva porodní asistentky po Praze u nás stojí 500 Kč.
S čím nejčastěji potřebují maminky pomoct?
Nejčastěji jsou dotazy týkající se kojení. Péče o miminko, tím, že dnes jsou pobyty v porodnici velmi krátké, tak je to často i koupání miminka, správné manipulace.
Ale další dotazy se týkají zdravotního stavu ženy - krvácení, zavinování dělohy, hojení jizvy po císařském řezu...
Dokážete vždy poradit? Nebo se někdy stane, že se naskytne problém, s kterým je nutné jít přímo za lékařem?
Každá porodní asistentka, která u nás pracuje, zná své kompetence, pokud se vyskytne jakýkoliv problém nad jejich rámec, tak ženu posíláme k lékaři.
Proč je dobré provádět masáže kojenců? K čemu je to dobré?
Masáž kojenců má strašně moc pozitivních účinků, ať je to navázání kontaktu s miminkem, zvláště po císařském řezu, úprava spánku, dyslexie, dysgrafie, snížená nemocnost dítěte, navození pohody a odstranění nebo snížení dráždivosti dítěte ... Mezi nejdůležitější faktory, zvláště u kluků je to také prevence a léčba baby kolik.
Nejvíce po návratu z porodnice se asi miminka natrápí s prdíky? Je nějaký recept, jak jim alespoň ulevit?
Baby masáží, stravou matky, kapičkami - Sab simplex, Infacol, Lefax. Polohováním na břicho, důkladným odříhnutím po kojení.
Ve vaší nabídce mě zaujala možnost cvičení s kočárky? Můžete nám toto netradiční cvičení více přiblížit?
Maminky mají po porodu problém s hlídáním dětí. Buggy gym jsem „okoukala" v zahraničí, v Kanadě je úplně normální, že se těmto aktivitám v každém parku věnují. Potkáte skupinku maminek s kočárkem, které si jdou zacvičit a společně strávit čas v přírodě. Cvičení je zaměřeno na problémové partie a využitím zátěže - kočárku, laviček, běhu a dalších pomůcek. Tuto službu můžou navštěvovat maminky s dětmi různého věku. Cviky také provádíme na podložce na zemi, kde děti můžou cvičit s maminkami nebo si na dece hrají a maminky se můžou věnovat sobě. Nejdůležitější je tedy počasí.
Existují ale i instituce, na které se můžete s důvěrou obrátit pro pomoc.Kdo navštěvuje maminky doma? Porodní asistentka, nebo laktační poradkyně?
Můžou obě, záleží na problému klientky, u nás je to dva v jednom, tedy porodní asistentka a zároveň i laktační poradkyně.
Jaký je váš názor na plavání s kojenci? A na cvičení vůbec?
Pokud je dítě zdravé, tak jsem určitě pro obě aktivity. Výborně totiž podporují psychomotorický vývoj. U plavání je ještě důležité, aby rodiče dítěte měli také kladný vztah k vodě a neprováděli tuto aktivitu jen z důvodu, že je to moderní. Děti jsou na vodu zvyklé, toto prostředí je pro ně přirozené, takže se v něm cítí dobře, uklidní se ... Navíc do třetího měsíce mají vrozený reflex zadržení dechu při kontaktu s vodou, kterého využíváme a následně dítě učíme potápět pod vodu na zvukový signál. Navíc se při něm také otužují. My nabízíme službu, že do šestého měsíce chodí instruktorka plavat s miminkem k němu domů, do prostředí, na které je dítě zvyklé. Maminka s ním nemusí chodit na určitou dobu někam, stresovat se, toto zvláště ocení maminky, které mají děti v zimě.
Cvičení s dětmi u nás provádí zdravotní sestra, která během něho informuje maminky o vhodnosti jednotlivých cviků. O tom, co by v jednotlivých týdnech měly děti umět, jak je psychomotoricky podpořit atd.