Strava při kojení
Nejen v době těhotenství je důležité brát ohledy na to, jakým způsobem se nastávající maminka stravuje. Protože kojené miminko do sebe spolu s mateřským mlékem dostává jídlo matky v upravené formě, nelze podceňovat složení jídelníčku ani v době kojení.
Strava ovlivňuje složení mateřského mléka
V období kojení by žena měla svému stravování věnovat maximální pozornost. To, co sní a vypije, totiž ovlivňuje složení jejího mateřského mléka. Strava by tedy měla být pestrá a vyvážená, bez přítomnosti jakýchkoliv škodlivých látek. Ideální jsou lehce stravitelná a dobře snášenlivá jídla, jako třeba polévky, zelenina dušená ve vlastní šťávě, vařené obiloviny nebo kompoty.
Strava kojící ženy by měla být zhruba z padesáti procent složena ze sacharidů, obsažených především v bramborách, rýži či zelenině, z třiceti procent z tuků – zejména rostlinných – a z dvaceti procent z bílkovin, které jsou obsaženy hlavně v mase.
Kojící žena by do svého jídelníčku měla zařadit také ovoce a zeleninu, které jsou bohaté na tolik potřebné vitaminy, minerály a stopové prvky. V období kojení hraje velký prim především nutnost zvýšeného příjmu vápníku. Žena jej najde zejména v mléčných výrobcích, jako jsou jogurty, kefíry nebo sýry.
Zvýšení energetického příjmu
Během prvních čtyř měsíců po porodu by žena měla svůj denní energetický příjem navýšit o 625 kalorií. V období od čtvrtého do šestého měsíce dítěte stačí, aby žena navýšila svůj energetický příjem o 525 kalorií denně. Jestliže žena svoje dítě kojí už jenom jednou denně a zbytek stravy děťátka představují příkrmy, stačí, aby kojící maminka navýšila svůj denní energetický příjem pouze o 285 kalorií.
Nepříjemné nadýmání
Čemu se v období kojení vyhýbat? Potravinám, které způsobují nadýmání. A to především luštěninám, zelí a čerstvému pečivu. Po požití těchto potravin totiž nepříjemnou plynatostí netrpí pouze kojící maminka, ale i miminko, které je tím pádem více neklidné, pláče a málo spí. Při problémech s nadýmáním je výborným pomocníkem čaj s fenyklu nebo anýzu, který by měly pít kojící maminky.
Kofeinu a alkoholu se raději vyhněte
Co do stravy kojící ženy rozhodně nepatří? Samozřejmě alkohol, jemuž by se měla žena v období kojení raději vyhýbat. Problematické je také pití kávy a černého čaje. Doporučují se nanejvýš dva až tři šálky denně. Kávy či černého čaje by se žena měla navíc napít až po kojení.
Pozor na alergickou reakci
Strava kojící matky může u děťátka vyvolat také alergickou reakci, která se může projevit silnou vyrážkou nebo ekzémem. K nejčastějším alergenům, které jsou součástí ženina jídelníčku, patří především kravské mléko, slepičí vejce, ořechy, pšenice, ovesné výrobky, ryby, kuřecí maso či citrusové plody.
Pokud se u děťátka, které kojíte, objeví alergická reakce, zkuste postupně ze své každodenní stravy vyloučit možné alergeny, a to především kravské mléko. Po vyřazení těchto „podezřelých“ potravin ze svého jídelníčku poté pozorujte, zda u vašeho potomka alergické příznaky odeznívají, nebo nikoli. V případě jakýchkoli pochybností či obav se rozhodně neváhejte obrátit na svého ošetřujícího dětského lékaře.