X

Jak na PMS – premenstruační syndrom

3 min čtení

Jak na PMS – premenstruační syndrom

Málokterá z nás patří k těm šťastným, které vůbec neznají potíže dostavující se pár dní před menstruací. Stěžuje si na ně až 80% žen. Dá se s tím vůbec něco dělat?  

Každá z nás prožívá dny před měsíčky trochu jinak. Někdo se jen necítí ve své kůži, ale asi 13 až 26 % žen trpí vážnějšími příznaky PMS a až 8% z nich má velmi závažnou formu PMS - premenstruační dysforickou poruchu.

Existuje na 300 psychických a fyzických příznaků a ty se mohou vzájemně kombinovat. Každý měsíc se mohou měnit nebo se vůbec nedostavit. Příčina není jasná ale předpokládá se zvýšená citlivost žen s projevy PMS na změny hladin pohlavních hormonů v poovulační fázi cyklu.

Na menstruaci se tělo připravuje několik dní až dva týdny předem. Navýší se hladina estrogenu oproti gestagenům, v čemž je zřejmě zakopaný pes a důvod celého trápení.

Pozor, podobné příznaky jako u PMS se ale můžou objevit i při chronických zánětech děložního hrdla a dělohy.    

Jaká existují řešení?

Mnoho žen považuje PMS za součást ženského údělu, vždyť trvá "jen" týden v měsíci. Jenže to jsou 3 měsíce za rok a celkem 3 až 8 let zhoršené kvality života. Byla by chyba nechat si PMS kazit život.

Možnosti účinné léčby nabízí klasická i alternativní medicína. Ženy často hledají alternativní varianty léčby. Zajímavé výsledky nabízí čínská medicína či cvičení jógy. V případě, že si žena nepřeje užívat hormonální antikoncepci nebo ji má kontraindikovanou, je vhodné využít alternativních postupů v podobě fytoterapie nebo doplňků stravy. Především nasazení dostatečných dávek vápníku, hořčíku, vitaminu B6 a E.

Pokud se jedná o velmi závažnou formu PMS - premenstruační dysforickou poruchu, je vhodná spolupráce s psychiatrem a případné zvážení nasazení antidepresiv ze skupiny SSRI.

Bylinky i léky

  • Podrážděnost a citlivost prsou zmírní třeba olej z pupalky dvouleté, zkusit můžete také starodávný jinan dvojlaločný (gingko biloba).
  • Osvědčené jsou přípravky z třezalky tečkované, extraktu z drmku obecného či odvar z ploštičníku.
  • Částečné úspěšná může být také terapie světlem a kognitivně behaviorálni léčba ve spolupráci s psychologem.
  • Jestli vás bolí v podbřišku nebo vám třeští hlava, vezměte si lék proti bolesti, ale pozor na kyselinu acetylsalicylovou (třeba aspirin), která zvyšuje menstruační krvácení. 
  • Dopřejte si vitaminy: důležitý je při PMS vitamin B6, jenž se nachází např. v droždí, vejci, zelí, mrkvi, ořeších nebo rybách. Doplňte i hořčík.  

Pomůže antikoncepce?

Dřívější studie prokázaly existenci minimálních rozdílů v příznacích PMS mezi uživatelkami hormonální antikoncepce a ženami bez ní. Velkou změnu v tomto směru přinesl vývoj kombinované hormonální antikoncepce s drospirenonem. Moderní progestin drospirenon zabraňuje zadržování vody v těle a působí proti některým nežádoucím účinkům mužských pohlavních hormonů, které se v malém množství tvoří v těle zdravých žen a příznivě tak ovlivňuje příznaky PMS.

Tyto pozitivní účinky hormonální antikoncepce jsou ještě zvýrazněny dávkovacím režimem 24+4 (24 účinných tablet s ethinylestradiolem a drospirenonem a 4 tablety placeba - tedy bez účinných látek).

Zkrácením intervalu bez hormonů ze 7 dnů na 4 dochází ke snížení kolísání hladin hormonů v organismu ženy a tím k dalšímu pozitivnímu ovlivnění jejího celkového stavu.  

Buďte v pohodě

Týden před menstruací rozhodně nenavrhujte manželovi rozvod a nedávejte výpověď v práci. Ani návštěva kosmetického salonu by neměla být na pořadu dne, protože máte citlivější pokožku. Nad všechno se povzneste a relaxujte.

Nesnažte se PMS ignorovat, spíš vyjděte svému tělu vstříc a hledejte cesty, jak mu pomoci.

  • Braňte se: premenstruační příznaky zhoršuje fyzické i psychické vyčerpání nebo i nevhodná strava.
  • Hýbejte se: doporučuje se relaxační cvičení, například jóga, ale i aerobní činnost 20 až 30 minut 3x týdně.
  • Vyspěte se: do růžova, klidně o i 8 hodin, podle potřeby.
  • Jezte vyváženě: preferujte vlákninu, konzumujte přiměřené množství bílkovin. Snažte se omezit sůl, cukr, kofein a alkohol. Preferujte nízký obsah živočišných tuků, nebraňte se ale rostlinným olejům.
Ohodnoťte článek