X

Třešně

Také si vzpomínáte na okamžiky svého dětství, kdy jste milovali červené plody, jež jsou často spojeny po dvou a více kusech na stopkách. Chlapci věnovali svým kamarádkám a dívkám náušnice z těchto sladkých a velice oblíbených plodů. Ano, jistě jste uhodli, že se jedná o velice oblíbené třešně.

Třešně jsou chutné plody, jež často mají tvar srdíčka. Pod jejich někdy sytě červenou, někdy světle červenou slupkou se ukrývá slaďoučká a příjemně šťavnatá dužnina, která je obalena kolem tvrdého jadérka. Z tohoto důvodu se plod řadí mezi peckoviny.

Jaké látky obsahují třešně?

Jak je již zřejmé ze šťavnatosti plodu, je z velké části tvořen zejména vodou. Jeho sladká chuť je zapříčiněna vysokým obsahem ovocných cukrů. Třešně jsou důležitým nositelem velkého množství vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek, jež mohou velice snadno pomoci vyřešit velké množství nejrůznějších zdravotních obtíží.

Třešně se mohou pyšnit tím, že jsou bohatým zdrojem na látky, jako je hořčík, železo, vápník, ale i spousty dalších. Nicméně bylo by dobré vyjmenovat také několik vitamínu, jimiž je chutný a sladký plod přímo nabitý. Ve velkém množství jsou tak zastoupeny vitamíny A, B, C, E a P. Důležité jsou také betakaroteny.

Neduhy, s nimiž nám třešně pomohou

Společnost díky svojí uspěchanosti trpí stále větším množstvím nemocí, a to nejrůznějšího typu. Třešně však mají na naše zdraví opravdu blahodárný vliv. Díky antokyanu, vitamínu C a zinku se můžeme dočkat toho, že se nám obnoví vazivové tkáně v pokožce. Naše kůže tak bude silná a pružnější. Dále se můžeme vyhnout s jejich pomocí volným radikálům, jež jsou častými původci rakovinného onemocnění.

Pokud trpíte na časté záněty v různých partiích svého těla, zkuste se vyzbrojit třešněmi. Ty mají totiž protizánětlivé účinky. Zároveň si můžete s pomocí červených sladkých plodů vyřešit některé problémy se svými zuby. Pokud vám krvácí dásně a nechcete přijít o svůj chrup, zkuste se vyzbrojit třešněmi. Ony totiž i tyto problémy dokáží vcelku snadno vyřešit.

Zároveň je velice důležité upozornit i na fakt, že tato plodina dokáže pomoci i ve snahách o snížení fyzické hmotnosti. Pokud se tedy snažíte zhubnout a moc vám to nejde, zkuste si dát třešně. Je to totiž jedna z pochutin, jež se dá zařadit velice snadno do redukční diety. Pokud trpíte na zácpy, tak věřte, že i s tímto problémem vám mohou třešně pomoci. V neposlední řadě se můžete pokusit konzumací sladkých plodů zmírnit projevy dny a revmatismu.

Třešně v kuchyni

Jak jsme již poznamenali, třešně jsou velice chutným produktem našich zahrad. Patří k oblíbeným pochutinám, jež můžeme použít do nejrozličnějších druhů koláčů a dortů, ale pochopitelně také do zákusků či zmrzlinových pohárů. Vyrobit z nich však můžeme také dokonalou marmeládu, džem či výborný kompot. Tento kompot potom můžeme konzumovat v průběhu celého roku a nemusíme čekat na to, až nastane opět třešňová sezona.

Třešně v kosmetice

V poslední době se začaly třešně přidávat i do kosmetiky. Můžeme se tedy často setkat s hygienickými prostředky či krémy vyrobenými z extraktů plodů. K hygienickým prostředkům patří výborné tuhé či tekuté mýdlo, sprchový gel a spousta dalších. Užijete si tak skvělé vůně, navíc budete mít zaručenou účinnou péči o vaši pleť.