Petržel je pevně zakotvená především v naší kuchyni, málokdo z nás ale asi využívá také její léčivé vlastnosti. Tato nenápadná rostlinka je doslova pokladnicí zdraví a pomůže nám vyrovnat se s řadou neduhů a uleví od mnoha zdravotních potíží. Kromě svých zdravotních účinků je i skvělou přísadou do jídel a svou svěží zelenou barvou jim dodá šmrnc a doladí chuť.
Petržel
Petržel je velmi oblíbená na celém světě, zmínky o ní jsou datované již ve 3. století před naším letopočtem. Využívá se její kořen a především její nadzemní část, kterou je petrželová nať. Nejčastěji se setkáváme s hladkolistou petrželí a s petrželkou kudrnkou.
Co petržel obsahuje
Listy petrželky obsahují mnoho zdraví prospěšných látek. Nejúčinnější látkou petržele je silice, která je obsažená ve všech částech rostliny. Tato silice má dezinfekční účinek a pomáhá při léčbě obtíží močového ústrojí. Hlavní součástí je látka apiol, která rozšiřuje cévy a také podporuje prokrvení močového ústrojí, díky čemuž pozitivně ovlivňuje i potenci.
Petržel je poměrně bohatá na vitamíny, obsahuje provitamín A, vitamíny skupiny B, vitamín C a dále velké množství minerálních látek a stopových prvků. Patří mezi ně vápník, draslík, hořčík, mangan, železo a chlór. Za zmínku určitě stojí také obsažené flavonoidy a karotenoidy.
Petržel a její vliv na zdraví
Petržel nám pomáhá podpořit imunitu a má to na svědomí především obsažený vitamín C. Díky svému unikátnímu složení petržel velmi pomáhá při léčbě onemocnění močových cest a je častou součástí urologických čajů a potravinových doplňků, které zmírňují právě tyto obtíže.
Jestliže trpíte na poruchy trávení nebo plynatostí, i v tomto případě je petržel vynikajícím pomocníkem a tyto obtíže zmírní a pomůže při jejich léčbě. Mimo to pomáhá snižovat krevní tlak a slouží tedy i při léčbě hypertenze. Při běžných onemocněních, jakými jsou kašel nebo nachlazení, petržel pomáhá při odkašlávání a snižuje teplotu.
Látky obsažené v petrželce mají velmi pozitivní účinky i na problematickou pleť. Šťáva z petrželky má totiž dezinfekční účinky a pomáhá tak pleť vyčistit. Málokdo asi ví, že lístky petrželky jsou dobrou první pomocí při píchnutí hmyzem. Stačí vzít jeden lístek a potřít jím místo vpichu. Obsažené silice místo zklidní a uleví od bolesti. Pokud vás trápí nepříjemný zápach z úst, stačí rozžvýkat kousek natě a účinek bude mnohem lepší, než jakákoli žvýkačka.
Jak petrželku konzumovat
Petrželovou nať je možné jíst v její syrové podobě, může se pít jako výluh nebo čaj a je vynikajícím doplňkem zdravých smoothie nápojů. Při vaření je často přidávána do omáček, polévek, skvěle ochutí jakékoli maso. Petržel je sice velmi zdravá, ale pozor by si na ni měli dát zejména nastávající maminky. Požití petrželky ve větší míře totiž může způsobit stahy dělohy a vyvolat tak předčasný porod.