Tématem dnešního článku bude zelenina, již si můžeme s klidným svědomím bez sebemenších problémů vypěstovat na našich zahrádkách či ve sklenících. Některé druhy jdou dokonce pěstovat i v truhlících na parapetech oken v paneláku. Jedná se o papriky. Těchto výborných zdravých plodů známe velké množství, odlišují se od sebe zejména barvou, velikostí, tvarem, ale třeba i chutí. Některé jsou slaďoučké a šťavnaté, jiné nás překvapí svou štiplavou chutí.
Paprika, stejně jako rajče, patří do rodu lilkovitých. Jediný rozdíl mezi nimi je to, že uvnitř papriky nenajdeme žádnou tekutinu. Semínka jsou umístěna na blankách po stranách dužiny. Zemí původu je Amerika, zpočátku byla tato plodina pěstována v tropických a subtropických oblastech, postupem času se začala rozšiřovat do dalších částí světa. Z tohoto důvodu ji můžeme dnes pěstovat i v našem mírném podnebí.
Látky obsažené v paprice
V paprikách je ukryté velké množství vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Plody se vyznačují tím, že je jejich dužina hodně šťavnatá. Toho je docíleno velkým obsahem vody. V plodech pak můžeme ve velké míře objevit například cukry, vlákninu, jež podporuje správnou funkci trávicího traktu. Co se týče vitamínu, obsahuje paprika vitamín A a vitamín C. Některé druhy paprik pak obsahují ještě látku kapsaicin, ten se vyznačuje svou palčivou chutí, jež dokáže podráždit sliznice, ale zároveň skvěle podpoří trávení.
Léčivé účinky papriky
Papriky, jež jsou mírně pálivé, mohou pomoci při zácpě. Pokud se totiž spojí kapsaicin s vlákninou, působí coby mírné projímadlo. Máte-li nejrůznější problémy s trávením, věřte, že i vám tato plodina pomůže. Paprika totiž dokáže velice snadno snížit záněty v trávicím traktu, ale také podpoří tvorbu trávicích extraktů.
V paprikách je obsaženo mizivé procento tuků, jež jsou zdravé, neobsahují však žádný cholesterol, z tohoto důvodu bychom se plody neměli bát zařadit do našeho jídelníčku i v případě, že držíme některou z velkého množství redukčních diet. Konzumací papriky však můžeme preventivně působit na vznik rakovinného bujení.
Slupka papriky však může některé strávníky dráždit. Jestliže víme, že k této rizikové skupině patříme také, měli bychom si papriky loupat a jíst jen chutnou, šťavnatou a měkkou dužinu. Při konzumaci takto upravené papriky pak nebudeme mít žádné trávicí problémy, jimiž bychom trpěli, pokud bychom tento proces nepodstoupili.
Paprika v kuchyni
Papriky můžeme v kuchyni využít mnoha způsoby. Dát si ji můžeme syrovou, můžeme ji usušit a nadrtit na prášek nebo si ji můžeme tepelně upravit. Paprika je výborná, když si ji připravíme na grilu. Můžeme ji naplnit například naším oblíbeným sýrem a posypat ji kořením nebo si ji ugrilujeme jen tak.
Stejnou úpravu můžeme provést třeba i u pečení. Pokud plod zabalíme před grilováním či pečením do alobalu, můžeme očekávat, že neztratí téměř žádné látky. Ač šťáva z plodu poteče, i přesto v něm látky zůstanou.
Dále je možné si papriku přidat do obloženého talíře, leča či zeleninového salátu. Paprika ve spojení s ostatními druhy zeleniny vás zejména v letních měsících krásně osvěží. Z plodů si však můžeme také připravit chutný nápoj. Přidat je můžeme do domácích džusů, limonád či smoothies. Pokud do nápoje přidáme trošku pálivé papriky, náš nápoj získá potřebný říz.