X

Maliny

Každý rok máme chuť na sladké růžové bobulky, jež nám velice chutnají. Jejich plod se skládá z mnoha menších bobulek, které v sobě ukrývají spoustu vitamínů, minerálů i dalších zdraví prospěšných látek. Každá z bobulek v sobě obsahuje malou pecičku.

Podle popisu jste jistě poznali, že se jedná o maliny. Mnoho z nás má maliny přímo na zahradě, jiní si na čerstvé plody zajdou do lesa. Plody rostou na rostlině, jež se nazývá ostružiník maliník. Je tedy zřejmé, že mají k sobě velmi blízko s ostružinami.

Maliny jsou velice oblíbené pro jejich sladkou chuť, jež nás hladí po našich mlsných jazýčcích. Z tohoto důvodu se také v sezoně hojně využívají do různých pokrmů a nápojů. Avšak, co si budeme povídat, nejraději je máme čerstvě utržené z keříků. U čerstvých plodů je chuť mnohonásobně výraznější než u těch mražených či jinak upravovaných.

Nálož životu důležitých látek

V plodech ostružiníku maliníku se vyskytují mnohé cenné látky. K nejvýznamnějším látkám můžeme zařadit například barvivo, jež se řadí k nejsilnějším antioxidantům. Avšak najít v nich můžeme například i vitamín A, třísloviny, dále pak vitamíny E, B1, B3, B12, ale také železo, hořčík, zinek, měď, vápník, fosfor a draslík.

Můžeme tedy říci, že jsou plody vcelku bohaté na nejrůznější látky, jež naše tělo potřebuje k tomu, aby mohlo fungovat tak, jak má. Můžeme je tedy konzumovat bez sebemenšího strachu. Malé růžové plody vám neuškodí, maximálně vám mohou pomoci. Proti jakým zdravotním komplikacím vám maliny pomohou, o tom si více řekneme v příštích řádcích. Zde podrobně rozebereme veškeré léčivé účinky maliny.

Malina všestranný pomocník

Pokud budeme konzumovat dostatek malin, můžeme se vyvarovat všelijakých onemocnění a zdravotních komplikací. Jak jsme již popsali výše, v malinách se ukrývá pestrý koktejl nejrozličnějších zdraví prospěšných látek. Právě z tohoto důvodu tento plod můžeme vyzvat do boje proti chorobám a zdravotním komplikacím. Pojďme se podívat, s čím vším nám může pomoci.

Maliny pomohou člověku zvýšit obranyschopnost organismu a posílit imunitu. Od chvíle, kdy začnete maliny konzumovat, nemusíte se obávat nemocí, jež na nás útočí ze všech stran. Dokonce mohou pozitivně ovlivnit proces trávení, a proto se můžeme rozloučit s průjmovými onemocněními, bolestivými záněty žaludku či záněty střev.

Pokud už na vás zaútočí nějaký ten bacil a onemocníte nejrozličnějšími nemocemi horních či dolních cest dýchacích, věřte, že pokud si vezmete na pomoc právě maliny, budete během chvilky zdraví jako rybičky. Avšak to stále není všechno. Maliny se pyšní tím, že pomáhají ženám při problémech s menstruačním cyklem a někdy dokonce i při porodu. Muži ocení to, že jim maliny zaručí zlepšení erekce, pozitivně působí na impotenci a zvyšuje obsah testosteronu v krvi.

Pokud byste rádi shodili pár kilogramů, vyzvěte též k pomoci maliny. Ty díky ketonům, jež jsou obsaženy v malinách, podporují hubnutí. Tyto látky můžete požívat formou tablet, náplastí nebo coby doplněk stravy. Nejvhodnější cestou je konzumace čerstvých malin. Ty ve vás vyvolají pocit sytosti a vy tak nebudete mít chuť na mlsání ve větším množství. Zároveň je důležité podotknout, že podporují správné trávení. Maliny pomáhají odvést z našeho organismu přebytečné tekutiny.

Maliny v kuchyni

Maliny jsou výborným pomocníkem i v kuchyni. Můžeme je použít například do různých ovocných salátů. Pro zlepšení zdravotního stavu se pak často používají nejrůznější nálevy a odvary, jež se připravují buď z listů, nebo z plodů. Z malin si však můžete připravit třeba i jen tak různé druhy smoothies a koktejlů.

Pokud má někdo z vašich blízkých v letních měsících narozeniny, rozhodně nesáhnete vedle, když mu připravíte malinový dort. Ten skvěle chutná, ale také krásně vypadá na oko. Dalo by se říci, že v kuchyni maliny pohladí po duši i po jazyku každého strávníka. Věřte tomu, že nikdo neodolá. Dokonce ani když připravíte plněné knedlíky s malinami, popřípadě si uděláte malinovou zmrzlinu se šlehačkou a čokoládou.

Poslední jmenovaná pochutina je vhodná pro společné chvilky s partnerem, protože má zaručené afrodiziakální účinky. Maliny můžeme kombinovat s čímkoliv, dokonce se dají použít do ovocného aspiku. Ten vás úžasně osvěží, navíc vám bude chutnat. Stačí vám jen, abyste maliny a další své oblíbené ovoce zalili sladkou želatinou, nechte ztuhnout a máte o senzační a velice jednoduchou pochoutku postaráno.