Každý z nás ke špenátu zaujímá svůj postoj. Někdo ho miluje a nedokáže si bez něj představit nedělní oběd. Jiný si jen vzpomene na jeho zelenou barvu a rozplizlou konzistenci, již nejčastěji zaujal na talíři ve školní jídelně a není mu z té vzpomínky zrovna nejlépe. Tato averze se bude těžko odnaučovat, ale… Třeba na něj změníte svůj názor, když si přečtete náš článek.
Kdekdo má o špenátu jen mizivou představu a nejčastěji si představí malovanou postavičku z pohádek o Pepku námořníkovi, jenž se krmil špenátem a po každé zkonzumované plechovce mu narostly svaly, za které by se nestyděl žádný kulturista. Pojďme si tuto potravinu blíže představit.
Charakteristika špenátu
Špenát setý je jednoletka, jež je listovou zeleninou. Jeho cesta na náš talíř byla vcelku dlouhá. Začala v jihovýchodní Asii, pokračovala přes Sýrii, Arábii a severní Afriku až do Španělska. Postupem času se pak tato blahodárná rostlina, která je bohatá na spoustu zdraví prospěšných látek, ale také na takzvané fytohormony, jež pomáhají v růstu našim svalům, rozšířila po celé Evropě.
Na svůj talíř však nemusíme nutně dávkovat špenát setý, můžeme jej nahradit i mladými kopřivami, které řádně omyjeme, spaříme v horké vodě, nameleme a můžeme je konzumovat.
Jaké látky obsahuje špenát?
Tato listová zelenina v sobě uzavírá velké množství vody. Avšak je opředen i nejrůznějšími mýty, které se týkají železa v něm obsaženého. Některé studie potvrzují, že je ve špenátu železo obsaženo ve velkém množství, jiné tuto tezi popírají. I kdyby v něm však bylo jen stopové množství této látky, tak bychom ji do svého organismu přijmout měli.
V listech špenátu se však mimo jiné nachází také bílkoviny, vápník, draslík, mangan a sodík. Ve vysokém množství zde objevíme i hořčík. Obsažen je také betakaroten a vitamíny A, C a celá škála ze skupiny B.
Na co působí špenát?
Pokud budeme konzumovat špenát v syrovém stavu, můžeme očekávat zlepšení zažívaní. Šťáva, na niž je špenát bohatý, blahodárně působí na výživu buněk, tkání, nervů, ale také svalů. Špenát mimo jiné obsahuje karoteny, které mají blahodárný vliv na imunitu našeho organismu, dokáží tedy ochránit naše zdraví před nepříznivými vlivy.
Konzumací špenátu můžeme předejít i rakovině, díky tomu, že obsahuje velké množství betakarotenu, je náš organismus chráněn před volnými radikály. Tato látka však také chrání naši pleť před působením slunečního záření. Díky konzumaci špenátu naše pleť bude působit mladistvě a nebudou se na ní tvořit tolik vrásky.
Jak si špenát připravit?
Špenát můžeme připravit hned na několik způsobů. Nejúčinnější je v syrovém stavu, kdy jsou v něm zachovány veškeré zdraví prospěšné látky. Pokud jej budeme vařit, musíme brát v potaz, že veškeré látky se zničí a nebudou účinkovat tak, jak by měly.
Čerstvý špenát můžeme použít na zeleninový obložený talíř nebo do zeleninového salátu. Oběma variantám dodá specifickou chuť. Výbornou pochoutkou je špenátová polévka. Tu můžeme udělat třeba na způsob bramboračky, kdy ke špenátu přimícháme brambory, necháme povařit a dochutíme dle své chuti.
Polévku si však můžeme udělat i krémovou tak, že do ní přimícháme smetanu. Z tohoto vyplývá, že špenát nemusíme připravovat na ten způsob, který všichni známe ze školy. Je velké množství variant, jež náš jídelníček obohatí a nezkazí nám chutě kvůli nevábnému vzhledu.
Závěrem
Zkuste svou averzi vůči této listové zelenině překonat a ochutnejte ji, věříme, že budete mile překvapeni.