V tomto článku bychom vám rádi blíže představili skořici. Tato pochutina je ve skutečnosti kůrou z tropických stromů skořicovníků. Díky jejím léčivým účinkům je vysoce ceněna téměř po celém světě. Tato kůra je velice aromatická a vždy, když ji někdo přidá do našeho pokrmu, my to poznáme hned na první nadechnutí. Kromě charakteristické vůně se však také vyznačuje nasládlou kořeněnou chutí.
Látky obsažené ve skořici
Skořice je bohatá na spousty látek. Nejvýznamnějšími a zároveň nejznámějšími složkami jsou kumarin, jenž krásně podtrhuje aroma skořice, a kyselina skořicová, ta se podílí na chuti, ale dodává i charakteristickou vůni kůry. Další látky, jež se v kůře objevují, se vážou také více či méně na aroma a chuť skořice.
Co se týče vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek, můžeme jmenovat zdravé tuky, sodík, draslík, sacharidy, vlákninu, železo, vápník, hořčík, ale také vitamíny A, C, D a některé skupiny vitamínů B.
Léčivé účinky skořice na náš organismus
Skořice je vhodným bojovníkem hned s několika nemocemi a zdravotními neduhy. S její pomocí můžeme například bojovat proti rakovinným buňkám. Látky obsažené v kůře skořicovníku zamezí v růstu nádorů. Příčinou je to, že se k nádoru nedostane ani vzduch, ani dostatek živin, jež potřebuje k tomu, aby mohl růst a rozšiřovat se v našem těle dále.
Skořice však dokáže bojovat i proti zažívacím potížím. Látky ve skořici pomáhají ke zlepšení trávení, ale také pozitivně působí při nevolnosti. Zároveň je nutné podotknout, že tato rostlina dokáže nabudit chuť k jídlu. Ženy ocení tuto kůru také ve chvíli, kdy trpí bolestivou menstruací.
Jedním z největších problémů současné doby je vysoký krevní tlak, ale také vysoký obsah špatného cholesterolu. Pomáhá tedy z těla dostat veškeré látky, jež by mohly navodit stejný stav, jenž nás před malou chvilkou opustil.
Ze skořice si však můžeme také uvařit odvar, jenž si přidáme do lázně. Ta má regenerační účinky. Pomáhá nám bojovat s bolestmi svalů a kloubů. Pochopitelně je také velice důležité zmínit fakt, že skořice velice pozitivně brání naše tělo před infekčními chorobami. Rostlina má totiž antiseptické účinky.
Skořice v kuchyni
Skořice je častým společníkem v naší kuchyni. My se s ní většinou setkáváme v nadrceném stavu a považujeme ji za výborné koření, jež našemu pokrmu dodá jistou přidanou hodnotu. Avšak setkat se s ní můžeme i v původní podobě. Skořice nám tak může připomínat svitek pergamenu, jenž je převázaný stuhou. Je však nutno podotknout, že se skořice nikdy nepřidává do pokrmu vcelku, vždy ji musíme nastrouhat nadrobno. Potom už se používá stejně jako koření v sypkém stavu.
Skořicový prášek se přidává do žemlovky, ale můžeme jej použít třeba i na dochucení šlehačky na zmrzlinovém poháru, případně na ovocných knedlících nebo na pěnu na lahodných nápojích. Skořice jim dodá specifickou a velice příjemnou chuť, ale je nutné s ní pracovat obezřetně, abychom si jí nedali do svého pokrmu či nápoje až příliš.
Každý z nás si ale pochopitelně může vymyslet svůj recept, do nějž přidá skořici. Fantazii se meze nekladou. Zkoušejte a uvidíte, že určitě najdete i mnoho dalších způsobů, jak toto chutné koření ve své kuchyni využít.