X

Sedmikráska

Sedmikráska chudobka je krásná malá rostlinka, kterou známe opravdu všichni. Volně roste na loukách, na mezích, je k vidění i ve městě v parcích a trávnících a můžete ji vidět i v zahradách jako cíleně pěstovanou okrasnou rostlinu.

Věděli jste ale, že je pevně zakotvena v lidovém lékařství a léčitelství a velmi často je obsažena v homeopatikách a různých bylinných směsích? Tato něžná krasavice v sobě totiž ukrývá mnoho léčivých látek a umí být velmi prospěšná našemu zdraví a ulevit od mnoha neduhů a zdravotních komplikací.

Sedmikráska

Sedmikráska chudobka je drobná rostlina, která má přízemní růžici listů a z ní vyrůstá tenký stonek, který je nahoře zdoben bílým nebo světle růžovým květem s jasně žlutým středem. Sedmikráska má velmi příjemnou jemnou vůni a dorůstá do výšky 15 cm. Je to velmi odolná a vytrvalá rostlinka, která kvete téměř po celý rok, nejvíce však od dubna do srpna. Je velmi dobře odolná vůči mrazu.

Co obsahuje sedmikráska

Sedmikrásky obsahují mnoho účinných látek, které nám velmi prospívají. Jsou jimi třísloviny, hořčiny, saponiny, množství flavonoidů (zejména apigein). Z vitamínů obsažených v květech této půvabné rostliny převažuje vitamín C a jsou zde v hojné míře zastoupeny i minerály. Z těch můžeme vyjmenovat významně zastoupený draslík, dále hořčík, vápník a fosfor. V sedmikrásce nalezneme také hojivý sliz a dezinfekční silice.

Léčivé účinky sedmikrásky

Všechny účinné látky v sedmikráskách tvoří ucelený komplex, který dobře funguje a pomáhá při léčbě horních cest dýchacích, usnadňuje především odkašlávání. Tento pozitivní vliv sedmikrásky znali naši předkové již ve velmi dávných dobách.

Sedmikrásky dobře pomáhají také proti zánětům a pomohou tělu vypořádat se s kvasinkami Candida. Lidé trpící dnou tuhle květinku také velmi ocení, protože pomáhá z těla odvádět nadměrné množství kyseliny močové, která je typická právě pro tohle nepříjemné onemocnění.

Sedmikráska je výborná při detoxikaci a celkově pomůže k osvěžení a nastartování unaveného organismu. Mnohdy je až s podivem, jak cenné rostlinné bohatství můžeme naleznout v tak běžné a obyčejné květince.

Použití sedmikrásky

Květy sedmikrásky můžeme použít k léčivým účelům a dá se využít i v kulinářském umění. Její kvítky patří mezi jedlé květy, a proto se vůbec nic nestane, když si naše malé ratolesti na těchto květech pochutnají přímo někde na louce. Cíleně se mohou přidávat do nejrůznějších jarních zdravých salátů a velmi krásně vypadá jako ozdoba na sladkých dezertech a dortech.

Pro její léčebné účinky si z ní můžeme připravit jednoduchý čaj. Jestliže máte velkou modřinu, můžete rozdrobené sedmikráskové kvítky přidat do obkladu a sražená krev se bude rychleji vstřebávat. Dále je možné ze sedmikrásky připravit lahodný sirup, který nám pravidelnou dávku zdraví poskytne i v zimních měsících.