X

Rozmarýn

V našich zahradách se vyskytuje spousta bylinek. Jednou z nich je i rozmarýn lékařský. Tato keřovitá rostlina se pyšní stále zelenými lístky. Vyznačuje se svou charakteristickou vůní. Když si k ní přivoníte, budete mile překvapeni. Ve chvíli, kdy si ji přidáte do pokrmu, dodáte mu úžasný tón jak chuťový, tak aromatický.

Využívá se nejčastěji v gastronomii, ale také našel své využití v kosmetice a léčitelství. Mnoho z nás má rádo rozmarýn v podobě koření a rádi si jej přidáváme pro jeho aroma do našich pokrmů. Pak si užíváme jejich úžasnou chuť a vůni.

Látky obsažené v rozmarýnu

Rozmarýn je výborná voňavá rostlina s léčivými účinky, jež jsou pro nás přidanou hodnotou. Rostlina obsahuje silice bohaté na látky jako jsou limonen, kafr, cineol a mnohé další. Pochopitelně nemůžeme zapomenout ani na flavonoidy, jež jsou léčivými látkami. Obsahuje ale také množství kyselin, jako je například kyselina kávová a rozmarýnová. Nicméně zastoupení zde najdou i skupiny diterpenových hořčin, tříslovin a dalších podobných látek, jež dodávají rozmarýnu punc léčivky s charakteristickým aromatem.

Léčivé účinky rozmarýnu

Rozmarýn se pyšní velkým množstvím léčivých účinků. S jeho pomocí můžeme bojovat například proti nejrůznějším infekcím, bylina má totiž antiseptické a dezinfekční účinky. Dále výborně působí na náš krevní oběh, krev se tak dostane spolehlivě do všech částí našeho těla. S lepším prokrvením mozku je zvýšena i jeho funkce, posílena je tudíž naše paměť a my se můžeme i daleko snáze soustředit na činnosti, které provádíme.

Dále je také vhodné pít odvar z jejích lístků, tento nápoj pak díky látkám obsaženým v bylině pozitivně ovlivňuje činnost našeho trávicího ústrojí. Podporována je však také činnost jater a vylučování žluči.

Rozmarýna se však používá i v kosmetice a v lázeňství. Vy si však její účinky můžete užít v domácích koupelích. Ty pozitivně působí proti revmatismu a pomáhají při regeneraci unavených a natažených svalů či rekonvalescenci po úrazech. Použít se však dá i coby šampon na vlasy, sprchový gel či mýdlo. Účinkuje i jako výborné přírodní kloktadlo či ústní voda. Pokud si usušené lístky z rozmarýny vložíte do pytlíčku a ten pak dáte pod povlak polštáře, bude se vám mnohem lépe usínat a ráno se budete probouzet plně odpočatí.

Rozmarýn v kuchyni

V kuchyni můžeme rozmarýn používat mnoha způsoby. Všechny svým způsobem vychází z toho, jakým způsobem snítky uskladníme. Své pokrmy, můžeme ozdobit snítkami čerstvé byliny. Ta nám pokrm krásně provoní, a dokonce mu dodá i charakteristickou chuť. Pokud si připravíme hodně tučný zeleninový pokrm, měli bychom použít rozmarýn coby koření a posypat bychom si jídlo měli přiměřeně velkou dávkou, protože nám toto koření usnadní trávení tučných a mastných pokrmů.

Rozmarýnem si však můžeme dozdobit místo máty či šalvěje například zeleninové koktejly či smoothie. Tímto způsobem si zajistíme kouzelný zážitek a náš nápoj bude plný zdraví.

Rozmarýn v kosmetice

Tato bylina má úžasné regenerační účinky. Můžeme si z ní tedy připravit domácí krémy, pleťové masky či odvary. Bylinu můžeme v nadrceném stavu, či vcelku přidat do zakoupeného běžného nearomatizovaného krému. Použít můžeme i bílý jogurt, z něhož se dá vyrobit domácí blahodárná pleťová maska s regeneračními účinky. Odvar pak můžeme využít coby kondicionér na naše vlasy, ten se však nejvíce hodí na tmavé vlasy.