Jsou to černé krasavice, jež se tvarově podobají malinám. Jediné dva prvky, které je od sebe odlišují, jsou barva a chuť. Jistě jste z popisu i z nadpisu poznali, že se tento článek bude zabývat ostružinami. Tyto černé chutné plody rostou na ostružiníku.
Je však nutno podotknout, že existuje více druhů ostružin, ty se od sebe liší barvou, chutí, ale také tím, že některé keře jsou chráněny trny, jiné nikoliv. Tyto ostny je chrání před pomyslnými predátory, kteří by se chtěli krmit výbornými sladkými plody.
Látky obsažené v ostružinách
Ostružiny jsou do slova a do písmene zásobárnou vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek, jež mohou pomoci vyřešit spoustu zdravotních potíží. Tyto černé plody se nemusíte bát konzumovat, protože obsahují mizivé procento polynenasycených mastných kyselin a žádné nasycené. To znamená, že nebudou vadit ani vaší případné dietě.
V ostružinách je obsaženo vcelku velké množství sacharidů, část zabírá vláknina a část cukr. Dále zde najdeme také bílkoviny, draslík a sodík. Pokud máte problémy s vysokým obsahem cholesterolu v krvi, nemusíte se ostružin obávat, protože v nich není obsažen vůbec žádný. Ostružiny jsou však také zdrojem vápníku, železa a hořčíku.
Co se týká vitamínů, mají také v ostružinách velké zastoupení. V největším množství se objevují vitamíny A a C. V mizivém měřítku pak ještě vitamíny D, B6 a B12.
S ostružinou proti zdravotním neduhům
Díky vysokému obsahu vitamínu C nám pomáhá ostružina posílit naši imunitu a zároveň napomáhá očistit naše tělo od látek, jež by mohly našemu zdraví uškodit. Avšak pomáhají i na mnoha dalších frontách. Odrážejí od našeho těla volné radikály, jež by mohly být příčinou vzniku rakovinného bujení. Ostružiny vypomáhají i s regenerací sliznic.
Pokud se již stalo, že jste onemocněli, můžete při léčbě vsadit na ostružiny. Látky v nich obsažené vás totiž dokáží vykřesat z nejrůznějších onemocnění, jež zasáhla horní či dolní cesty dýchací. S jejich pomocí bude rychlejší jak léčba samotná, tak i rekonvalescence po nemoci.
Kromě těchto účinků pak můžeme mluvit také o posílení a zpevnění cév, v případě mužů pak i o posílení potence. Od teď už se nebudete muset obávat křečových žil, vysokého krevního tlaku či hemoroidů. Ostružiny tyto problémy zažehnají. Zároveň u mužů podpoří erekci.
Ostružiny v kuchyni
Všichni víme o tom, že se dají konzumovat plody, ale již naši předkové dokázali využít i listy této rostliny. I ty jsou totiž léčivé. Jejich účinek je protizánětlivý, a proto se často přikládaly na otevřené řezné či bodné rány. Později se z nich začal vařit odvar a čaj. S odvarem je možno léčit poranění a záněty v dutině ústní, ale také paradentózu. Tekutina se kloktala a při jejím vyplivování vycházely z těla i škodlivé látky.
Pokud jste prochladli, máte rýmu, kašel a teploty, uvařte si čaj z ostružin. Věřte tomu, že je to silný bojovník, jenž vám od problémů pomůže. Zároveň ale také působí proti trávicím potížím a chrání sliznice žaludku a střev.
V kuchyni však tyto plody můžeme využívat i jinak, nejen na čaje a odvary. Můžeme si připravit chutný dezert, například si s nimi ozdobit zmrzlinový pohár, mlsat je jen tak, připravit si z nich koktejl nebo smoothie, ale pochopitelně se vyplatí je přidat i do palačinek, buchet nebo je přidat případně na náš oblíbený dort. Variant je spousta a fantazii se meze nekladou. Popusťte jí uzdu a určitě vymyslíte i spoustu dalších zajímavých receptů, jež budou jenom vaše.