X

Lněné semínko

Lněné semínko je možné získat z jedné z nejstarších kulturních plodin a tou je len. Tato rostlina je využívána už nejméně 6 tisíciletí a můžeme ji znát díky jejímu krásně modrému kvítku, který ji zdobí v době kvetení.

Len je vyšlechtěný do dvou základních podob, tím je len přadný, který je využíván na výrobu vlákna. V rámci zdravé výživy se uplatňuje len olejný, který bohatěji kvete a poskytuje tak více semen. A právě lněná semínka jsou zdrojem mnoha vynikajících látek prospěšných pro naše zdraví.

Lněné semínko

Lněná semínka jsou malé tobolky, které v sobě ukrývají celou řadu enzymů, karoten, provitamin A a vitamin C. Především je v nich velké množství nenasycených mastných kyselin, které tělu pomáhají ničit špatný tuk a cholesterol v krvi.

Můžeme říci, že olej z lněných semen je nejkoncentrovanějším rostlinným zdrojem esenciální omega-3 mastné kyseliny, konkrétně nenasycené kyseliny alfa-linolenové. Tato kyselina nám ve stravě velmi často schází a především pak ve veganské stravě.

Tato kyselina velmi pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi a je prospěšná v léčbě kardiovaskulárních onemocnění. Esenciální mastné kyseliny dále působí jako vynikající ochrana buněk, kam pouští potřebné živiny, ale brání vniku škodlivých látek.

Lněné semínko a zdraví

Lněné semínko mimo jiné obsahuje slizové látky, které mají tišící vliv na mnohé obtíže s podrážděnými nebo zanícenými střevy.  Látky obsažené v těchto semínkách vytvoří na stěnách střev a žaludku ochranný film, který napomáhá k regeneraci a uzdravování.

Ze zažívacích obtíží lněná semínka dále pomáhají při zácpě a fungují jako vynikající přírodní projímadlo. Z lněného semínka je možné připravit odvar, který pomáhá při léčbě hemeroidů, některých střevních nádorů a žaludečních vředů.

Prospívá ženám i mužům

Účinky lněného semínka ocení muži i ženy. U mužů pomáhá s obtížemi, které jsou způsobeny prostatou a muži o nich neradi mluví. Lněné semínko může dokonce pomoci vyřešit určité potíže s neplodností u mužů. Ženy ocení tuto plodinu zejména v době menstruačních obtíží, protože obsažený fytoestrogen vyvažuje poměr mezi estrogenem a progesteronem. Ten může pomoci s řešením i ženské neplodnosti, protože lněný olej pomáhá zlepšovat stav děložní sliznice.

Konzumace lněného semínka

V zásadě je možná dvojí konzumace – a to buď celé lněné semínko, nebo lněný olej extrahovaný ze semínek. Semínka je možné přidávat třeba do jogurtu jako zdravý doplněk snídaně. Dále je možné semínka namočit celá nebo rozdrcená a semínka popíjet.

Lněné semínko může být velmi prospěšné pro těhotné ženy, protože buňky semínka obsahují vazký hlen, který zvyšuje množství hlenu v porodních cestách a může tak zlehčit průběh porodu.