X

Lichořeřišnice

Lichořeřišnice
Nenáročná plazivka je ozdobou letních zahrádek i salátů a mocným spojencem při léčení zánětů.

Jaký je její příběh?

Domovinou okrasné letničky s atraktivními, výrazně oranžovými květy jsou svahy jihoamerických And, tj. oblasti v Ekvádoru, Kolumbii a Peru. Postupně však byla pro svůj atraktivní vzhled přenášena do botanických zahrad i záhonků drobných pěstitelů do celého světa.

Do Evropy se lichořeřišnice dostala v 17. století v době zámořských objevů. Tehdejší lékaři, alchymisté a bylinkáři si ji oblíbili pro její silné protizánětlivé účinky a ve formě tinktur ji nemocným podávali například při léčení zánětů dýchacího a močového ústrojí. Zevně také při hojení všemožných zranění.

Už tehdy si všimli, že rostlina produkuje specifické aroma odpuzující škůdce, hmyz a parazity, a že se na ní nikdy nevytvářejí plísně.

K čemu je Lichořeřišnice dobrá?

Někteří lidé lichořeřišnici považují za účinnou přírodní medicínu, která zabere i tehdy, kdy běžná antibiotika selhávají.

Méně známý, avšak dnes již klinicky prokázaný je pozitivní efekt lichořeřišnice při zvýšeném padání vlasů na povzbuzení jejich růstu. Máte-li podobné potíže, dejte lichořeřišnici šanci, ukázat, co umí! Užívá se vnitřně ve formě extraktu. Ke zlepšení potíží dochází už po dvou týdnech.

Lichořeřišnice v jídelníčku

Obliba lichořeřišnice v posledních letech roste i proto, že se dá konzumovat čerstvá. Její velké oranžové květy i silné zelené listy jsou jedlé, a mohou tak netradičně ozdobit třeba letní saláty. Chutnají podobně jako řeřicha nebo ředkvičky. Jídlu dodají zajímavou hořkosladkou chuť.

Pěstujeme lichořeřišnici

Vypěstovat lichořeřišnici zvládne úplně každý. Semínka se sejí od poloviny dubna do konce července přímo na záhon nebo do truhlíků.

Ve vlhké teplé půdě vám vyklíčí rostlinky do tří týdnů. Za vydatnou zálivku a dostatek slunce se vám odvděčí nejen bohatými květy, ale i rychlým růstem. Mohou dosáhnou délky až tři metry! Jen to nepřežeňte s dávkováním. Najednou byste neměli sníst víc než deset květů, respektive listů. Mohlo by dojít na projímavé účinky.

Léčivou jihoamerickou bylinku se vyplatí mít v domácí lékárničce v podobě tinktury nebo bylinných kapek ve chvíli, kdy na vás „něco leze“. Obsahuje totiž min jiné vitamin C a železo. Díky tomu dokáže odvrátit či zmírnit průběh virového nebo bakteriálního onemocnění.