X

Brusinky

Brusinky jsou velice oblíbené plody, jež se podobají borůvkám a ve stejnou dobu se také chodí trhat. Tyto dvě plodiny se však od sebe odlišují jak barvou, tak i chutí. Brusinky jsou červené a pyšní se kysele nahořklou chutí.

Rostou nejčastěji v jehličnatých lesích, na svazích kopců, vřesovištích či rašeliništích. Jedná se o oblíbené ovoce, jež nás zásobí nejen spoustou vitamínů, ale dokáže zlepšit i zdravotní stav člověka. Je až s podivem, co vše v sobě obsahují za cenné látky, protože půda, v níž rostou, neoplývá zrovna bohatstvím minerálů a dalších podobných látek. Místa jsou často nehostinná a člověk by kroutil hlavu nad tím, jak je možné, že zrovna tady roste taková bylina, jako je brusnice brusinka.

Látky, jež jsou v těchto menších červených plodech obsažené, mohou působit antibioticky. V následujících řádcích se podíváme na to, co všechno mohou brusinky našemu tělu zajistit.

Brusinky léčí

Brusinky se vyznamenali zejména na poli v boji proti zánětlivým onemocněním. To však není vše, co mohou tyto plody ovlivnit. Tyto malé bobulky jsou účinným bojovníkem s nejrůznějšími problémy v oblasti vylučovacího ústrojí. Vysoce ceněné jsou jejich účinky v boji proti onemocnění prostaty, avšak také dokáží vyhrát souboj se záněty močových cest, ale i močového měchýře.

Brusinky dokážou zklidnit a pročistit žaludek i střeva. Zaručují tedy správnou funkci našeho trávení. Zažívání pro nás již nebude tak problematické, jako tomu bylo dosud. Plody brusnice se tedy vyznačují detoxikačními účinky, protože se podílejí na pročištění našeho organismus. Zároveň, pokud trpíte záněty v oblasti zažívacího traktu, pomohou vám účinné látky i v tomto směru.

Brusinky pomohou i s navrácením střevní mikroflóry do původního stavu, ať už se jedná o problém vzniklý nutností používat antibiotika nebo po střevních potížích.

Zajímavé však je, že brusinka dokáže ochránit vaše zuby před nežádoucími útoky zubních kazů.

Zvládá také boj s pročišťováním organismu. Pokud do boje s nejrůznějšími zdravotními neduhy zapojíte tohoto silného bojovníka, věřte tomu, že téměř každý problém vyřešíte jako mávnutím kouzelného proutku.

Další účinky

Teď už od léčivých vlastností brusinek pryč. Měli bychom si také představit další účinky těchto blahodárných plodů. V brusinkách jsou v hojné míře obsaženy nejen třísloviny, jež mají protizánětlivé účinky, ale také vláknina, jež se stará o lepší funkci střev. Čím více vlákniny je v potravině obsaženo, tím více podpoří činnost vašich střev. Stejný účinek mají třeba i jablka.

Pokud se rozhodnete s pomocí těchto malých červených bojovníků zatočit s přebytečnými kilogramy, máte velkou šanci na úspěch. V plodech je obsaženo velké množství látek, jež pozitivně působí na hladinu cholesterolu. Zároveň je pak ale třeba poznamenat, že by se to s jejich konzumací nemělo nikterak přehánět.

Brusinky totiž obsahují cukr, a to jsme se ještě nezmínili o průmyslově zpracovaných brusinkách. Na trhu jsou nabízeny různé marmelády či šťávy, které však obsahují mnohem více cukrů a dalších podobných látek než ty, jež obsahují plody natrhané přímo v přírodě. Pokud se i přesto rozhodnete konzumovat průmyslově zpracované brusinky dbejte na doporučenou denní dávku, jež by neměla v žádném případě překročit hodnotu 30 gramů.

Látky obsažené v brusinkách

Brusinky jsou chutné a obsahují velké množství zdraví prospěšných látek. Najdeme v nich spoustu vitamínů a minerálů. Tyto červené plody se pyšní vysokým obsahem tříslovin, flavonoidů, ale také vitamínů. Zastoupení zde mají vitamíny A, C, E a skupiny vitamínu B.

Co se týče minerálních látek, je důležité vyzdvihnout nezanedbatelné množství železa, draslíku, vlákniny, ale také důležitého vápníku. Dále však můžeme uvnitř malých plodů najít třeba hořčík, sodík, fosfor.

V menším množství je pak zastoupen i jod, nikl a chrom. Pokud tedy víte, že některá z výše vyjmenovaných látek vašemu organismu chybí, zkuste ji doplnit právě prostřednictvím brusinek.

Brusinky v kuchyni

Brusnice brusinka se pyšní svými léčivými účinky. Pro účely léčby se využívají jak zralé červené chutné plody, tak i listy, z nichž se pak připravují různé výluhy a odvary. Třeba detoxikační odvar. K jeho přípravě budeme potřebovat čerstvé listy z brusnice. Stejným způsobem za pomoci plodů si můžeme připravit blahodárný brusinkový čaj.

Plody můžeme konzumovat jak v čerstvém stavu, tak i kompotované, sušené, ale hojně se objevují i různé marmelády a džemy či dokonce i rozličné sirupy.

Na stáncích se sladkými pochutinami pak můžeme zakoupit i brusinky různě upravené. Prodávají se brusinky v čokoládě nebo v cukru. Je tedy zřejmé, že s těmito červenými chutnými bobulkami můžeme zdravě mlsat. I když tedy, nebudeme si nic nalhávat, po úpravě již v sobě brusinky tolik zdraví prospěšných látek neukrývají.

S brusinkami se však můžeme setkat i v restauracích. Na talíř se nám mohou dostat coby příloha ke svíčkové, ale přidány mohou být třeba i k sýrům, výjimkou není ani smažený hermelín. Se sušenými brusinkami se pak můžeme setkat v polévkách, ale také třeba dodávají přidanou hodnotu nejrozličnějším dezertům.

Tradičně si však každý z nás při slově brusinka vybaví spíše knedlík se svíčkovou omáčkou, jež je obohacena o chutné brusinky, které jsou většinou kompotované nebo naložené, aby nám déle vydržely uskladněné.

Závěrem

Pokud se rozhodnete své tělo chránit před zdravotními problémy, měli byste mít stále na paměti, že by se vše mělo užívat s mírou. To platí i pro užívání brusinek. Pokud byste to s konzumací přeháněli, mohlo by se stát, že byste si spíše ublížili. Nadbytečná konzumace těchto blahodárných látek vám může přivodit třeba zažívací potíže nebo průjmy. Takže pozor, ať se z dobrého sluhy nestane zlý pán.