X

Proč se ženy rozhodují pro vysazení antikoncepce?

3 min čtení

Proč se ženy rozhodují pro vysazení antikoncepce?

Bylo to tak pohodlné! Stačila pilulka a mohly jsme si užívat sex kdykoliv, kdekoliv a bez rizika otěhotnění! Dnes však od polykání pilulek ženy spíše ustupují. Proč?  

Boom masového užívání hormonální antikoncepce je, zdá se, definitivně za námi. Stále více žen dochází postupně k názoru, že už si další „platíčka" pilulek v lékárně nevyzvednou. Smůla hlavně pro farmaceutický průmysl, pro nějž byl prodej antikoncepčních prášků jeden z hlavních pilířů zisku.

Není to sice žádný masový odstup od této formy antikoncepce, ale skutečnost, že si ženy začaly uvědomovat i všechny její negativní účinky, gynekologové zaznamenávají stále častěji.

Proč už tedy hormonální antikoncepce není populární jako před lety?

Stinné stránky uváděných výhod

Snížením obsahu ethinylestradiolu neboli umělého estragonu na 0,03 mg v jedné tabletě se dosáhlo podstatné změny:

  • ženy při užívání hormonální antikoncepce přestaly tloustnout, což byla hlavní příčina, která bránila jejímu masovému rozšíření.

Jenže lékaři i vědci šli ještě dál a začali slibovat, že nám pilulky navíc:

  • zlepší pleť,
  • dokonale zharmonizují cyklus
  • a zbaví nás menstruačních bolestí.

U někoho tyto pozitivní změny opravdu nastanou, jenže to má i druhou stranu mince.

Když ve třiceti hormonální antikoncepci vysadíte, protože se rozhodnete otěhotnět, pleť se vám najednou zhorší.

Pokožka, která byla zvyklá na pravidelný příděl hormonů, je najednou nedostává a výsledkem může být obličej samý pupínek (i když na jiných místech než bývá běžné v pubertě, nejčastěji na bradě a dolní čelisti), se kterými pak marně bojujeme klidně ještě ve čtyřiceti.

Pomineme-li fakta, že antikoncepce snižuje sexuální apetenci nebo poševní sekreci, ze studií vyplývá také to, že potlačí naše prožívání, cítění, vnímání...

Zkrátka žena dobře "funguje", ale jen po dobu, co bere prášky.

Po vysazení antikoncepce

Po vysazení se žena dostává do ohromných výkyvů. Prožívá to, co bylo "vypnuto". Podle toho, jak dlouho prášky brala, také trvá, než se od nich pročistí.

Účinky antikoncepčních pilulek se po vysazení projevují:

  • pocením,
  • bolestí hlavy či břicha,
  • na pocitové rovině to mohou být velké výkyvy nálady, až deprese.

Všechno tohle pilulky potlačily, ale přirozenější určitě je konfrontovat se s těmi nepohodlnými pocity a projevy těla rovnou, když přicházejí, a ptát se, co mi tělo říká.  

Emoce během menstruace

Pravidelná menstruace už není jen každoměsíční nutné zlo, ale přináší i důležité sebepoznávání vlastního těla.

Během tradičních, pravidelných osmadvaceti dnů se dá lehce naučit rozkrývat v sobě čtyři typy žen, které se v nás během menstruačního cyklu střídají.

  • Nejdřív je to bojovnice (v první fázi cyklu máme nejvíce energie),
  • pak společnice (období, kdy máme chuť se bavit),
  • kouzelnice (kdy jsme neuvěřitelně přitažlivé)
  • a nakonec s přicházející menstruací moudrá žena.

Menstruace je čas, kdy je vhodné svou energii a pozornost stáhnout dovnitř. Uvědomit si své vlastní potřeby, naslouchat vnitřnímu hlasu, intuici a učit se důvěře v tělesné impulzy.

Hormonální antikoncepce menstruační cyklus nesrovnala, pouze vytvořila cyklus náhradní.

Když pilulkami zrušíte ten pravý, původní, nejde o žádnou terapii, ale významný zásah do lidského organismu. Říkám tomu gynekologické inženýrství.

Pilulka není emancipace

Ano, ženy začaly brát pilulky, protože se cítily emancipovanější... najednou se jim zdálo, že mají sexualitu ve svých rukou, že si mohou nezřízeně užívat. Ale co je to za emancipaci, když to nakonec muži začali brát jako úplnou samozřejmost a po ženách vyžadovat?

Jejich hlášky: "Ty nebereš antikoncepci, tak to se mi do postele s tebou moc nechce!" nebo "Kondom??? To je jako lízat med přes sklo!" už spoustě žen určitě šly na nervy.

Polykat každý den pilulky přece také není žádný med! Ostatně je zajímavé, ze antikoncepční prášky pro muže už existují dvacet let. Jen se nevyrábějí. Zkrátka by je nejspíš nikdo neprodal a ani nikdo nekoupil.

Ekologické dopady

Existuje studie, která říká, že estrogeny, hlavní složka přípravků proti početí, jsou mimořádně stabilní a žádná čistička je neodbourá.

Ženy, které berou antikoncepci, vyloučí její složky z těla močí a hormony pak ve vodním koloběhu zůstanou.

Tím mimochodem ovlivňují i zdravotní stav dnešních mužů. Hormonální antikoncepce vyloučená do vody totiž může mít vliv na nárůst případů rakoviny prostaty v posledních letech.

Na nutnost prozkoumat možnou souvislost upozornili vědci z univerzity v Torontu. Podle nich je největší výskyt této choroby právě zemích, ve kterých drtivá většina žen užívá pilulky s obsahem hormonů.

Ohodnoťte článek