X

Jak si vybrat jógu pro začátečníky?

4 min čtení

Jak si vybrat jógu pro začátečníky?

Na jógu nedám dopustit.

Vysekala mne z mnoha problémů - od bolení hlavy přes potíže při menstruaci až po rozchod s partnerem. A to předesílám, že jsem spíš typ, který se rád unaví pořádnou fyzickou aktivitou.

Jóga je přitom opak: zklidňuje, harmonizuje, napíná svaly, ale také třeba rovná vrásky a pomáhá se všemi možnými toky energií uvnitř těla. Vím to. Pravidelně se k ní po létě vracím, abych ji na jaře zase (kvůli běhání, jízdě na kole a chození po horách) opustila.

A co dalšího jóga ještě umí?

Vytváří na tváři úsměv, podílí se na vnitřní spokojenosti, působí antidepresivně, protáhne a posílí svaly, a tak tělo dostává do vytoužených křivek. Navíc vám zlepší kondici.

Dovolím si ještě jedno plus: smyslem jógy je nepoměřovat se s ostatními. Jde jen o vás, o vaše tělo, vaší duši.

Jak příjemné, nemyslíte?

Výhody cvičení jógy

Proč byste se měla začít věnovat józe právě teď?

V podzimních dnech dochází k postupnému usínání přírody a útlum nastává i u organismu. Pomoci mu jógou k aktivitě je velmi prospěšné i z důvodu podpory plic, které mohou být v tomto období oslabeny.

Pravidelné dýchání podpoří rytmus, jenž je pro podzim důležitý.

Navíc se díky pozicím stlačujícím orgány i endokrinní žlázy produkují hormony, které vylepšují procesy v těle. Organismus se tak zbavuje únavy, zlepšuje náladu, a především stimuluje metabolismus.

A ten je třeba v podzimních měsících nastartovat.

Jóga pro začátečníky

Jdete poprvé? Pak berte v potaz svůj zdravotní stav a kondici: pokud se často a ráda hýbete, jsou pro vás vhodné spíše dynamické styly jógy. Jestliže je ale vaše kondice na nule, vsaďte na klidnější formu cvičení a zvolte lekci pro začátečníky.

A ještě něco byste měla vědět - nechtějte po józe účinky hned napoprvé. Čím déle budete cvičit, tím víc vám jóga dá. Tělo se pomalu rozhýbe, zvykne si na pohyb a pak vám samo řekne, co si žádá.

Zkuste nejen různé styly, ale i instruktory.

Před první lekcí dvě hodiny nejezte, ale jen pijte. A neberte si s sebou žádné tenisky. Cvičí se bosky.

Typy jógy

1. Klasická jóga

O co jde: Především o duchovní záležitost, kromě toho pomáhá tělu zbavit se bolesti a stresu. Je zaměřená hlavně na dýchací a uvolňovací cviky, relaxaci, koncentraci. Cvičí se pomalu.

Pro koho se hodí: Pro někoho, kdo dlouho necvičil, není v kondici a hledá spíše duchovní než fyzické účinky. Začít můžete kdykoli, bez ohledu na věk.

2. Powerjóga

O co jde: Je určitě silovější a méně přísná ve filozofii a pravidlech, která naopak klasická jóga striktně dodržuje. Cvičí se v rychlejším tempu, s výrazným vlivem na svalový aparát.

Pro koho se hodí: Pro všechny, kdo chtějí zpevnit postavu. Powerjóga využívá váhy vlastního těla a posílení nejen vnitřních, ale i vnějších svalů.

3. Aštanga jóga

O co jde: Kombinace klasické (v duchovním slova smyslu) a powerjógy (fyzické účinky). Jde o plynulé cvičení, mezi pozicemi není čas na relaxaci. Výrazně zklidňuje nervový systém a přímo ve vás probudí novou energii.

Pro koho se hodí: Patří k fyzicky náročnějším tradičním jógovým školám, proto je určena hlavně těm, co mají se cvičením už nějaké zkušenosti. Sestává se z neměnného pořadí pozic - ásan - proložených dynamickými pozdravy slunci. Vzhledem k dynamice mohou být lekce nevhodné pro osoby vyššího věku či oslabené nemocí.

4. Bikram nebo hot jóga

O co jde: Při bikram józe se cvičí ve 42 stupních Celsia, při hot józe pak ve 30 stupních. Vysoká teplota má léčivé účinky, obzvlášť pokud se léčíte z následků zranění, pomáhá od bolesti či na pooperační stavy, ale nemusí sedět každému. Stlačováním, protahováním a posilováním za pomoci tepla dochází k silnému prokrvení organismu a regeneraci tkáně. Umí i pomoci při poruchách spánku, bolestech hlavy či nedostatku životní energie.

Pro koho se hodí: Rozhodně ne pro ty, co si vysoké teploty teploty příliš neužívají.

5. Vinjása jóga

O co jde: Náročnější dynamický styl jógy, který předpokládá základní znalost jógového cvičení a řízení dechu. Jednotlivé ásany jsou spojovány sestavou vinjásy, což vede k prohřátí svalů, posílení a protažení, ale také ke zvýšení tepové frekvence.

Pro koho se hodí: Pro pokročilejší cvičence. Cvičení vede k detoxikačnímu účinku a k celkové regeneraci organismu.

6. Kundalini jóga

O co jde: Ne o to, o co by se podle názvu mohli zdát. Slovo kundalini znamená stočený had a had představuje energii, esence, povědomí, obnovu a hru ducha. Součástí cvičení jsou ásany, a hlavně dechová cvičení či zpívání a meditace pomocí manter. Cílem je výrazné probuzení energie ve spodku páteře, rozproudění vnitřního ohně v těle.

Pro koho se hodí: Pro všechny, kteří se cítí bez energie a chtějí mít pružná záda, silnou imunitu a dobře fungující endokrinní a reprodukční systém. Nepatří mezi zklidňující cvičení, ale nabuzuje.

7. Akro jóga

O co jde: U nás novinková záležitost. Cvičí se ve dvojici nebo ve skupině a na první pohled vás může vyděsit akrobatickými kousky téměř gymnastického charakteru. Nenechte se zmást, lekce jsou přizpůsobeny kondici zájemců.

Pro koho se hodí: Pro toho, kdo rád zkouší neobvyklé věci.

A to není všechno...

Mezi dalšími styly najdete jógu pro děti, partnerskou, wellness či slim jógu. Mezi speciality pak patří třeba také jóga v houpací síti.

Ať si ale vyberete jakýkoli styl, počítejte s tím, že vám skoro zázračně občerství tělo i mysl. Nebudete si připadat vyřízená, ale příjemně unavená, zklidněná a vyladěná. Přitom nepůjde o žádné zvedání činek, zdolávání Mount Everestu nebo uběhnutí maratonu. Jen pár pozic, výdechů a nádechů či výdrží... A to za zkoušku přece stojí, ne?

Ohodnoťte článek