Zdravý životní styl

Jak zjistit ovulaci

< 1 min čtení

Jak zjistit ovulaci

Někomu se podaří otěhotnět, ani se o to nemusí snažit, jiní se bohužel musí pustit do výpočtu plodných dnů, a na miminku opravdu „pracovat“. Ovulace je jedním ze způsobů, jak se dá vypočítat načasování pohlavního styku, což zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění. Ovulace (uvolnění zralého vajíčka z vaječníku do vejcovodu) trvá krátkou dobu, obvykle mezi 12 až 24 hodinami, proto je dobré vědět, jak zjistit ovulaci.

Co je ovulace?

Ovulace tedy znamená uvolnění zralého vajíčka, které cestuje z vaječníků do vejcovodu, kde může dojít k oplodnění spermiemi (v takovém případě vajíčko postupuje dále do dělohy, kde bude následovat celý následující vývoj plodu). V rámci jednoho menstruačního cyklu se může uvolnit vajíčko jednou, a to v počtu i více vajíček najednou. Nemusí se ale uvolnit ani jedno zralé vajíčko v rámci jednoho menstruačního cyklu.

Jak zjistit ovulaci?

Existuje hned několik způsobů, jak zjistit ovulaci:

1. Výpočet z délky menstruačního cyklu – jedná se o poměrně jednoduchou metodu, kdy je ale důležitá pravidelnost menstruačního cyklu. Ovulace nastává zhruba 14 dní před očekávanou menstruací.

2. Použití ovulačních testů – tyto testy fungují na měření luteinizačního hormonu, který se tvoří 12 až 36 hodin před ovulací (tedy s předstihem). Je možné je zakoupit v lékárně. Testy fungují podobně jako těhotenské testy – měří hodnotu tohoto hormonu z moči.

3. Změny bazální teploty – tato metoda pracuje na principu měření bazální teploty (tedy teploty naměřené hned ráno po probuzení). Po ovulaci se bazální teplota zvyšuje až o 0,5 °C, čímž jsme samozřejmě řekli i nevýhodu tohoto testování – ovulaci zjistíte až na konci plodného období.

4. Hlen děložního čípku – v době ovulace je hlen řidší, průhledný a je produkován va větším množství. Po ukončení ovulace je hlen naopak hustší a má až bílou barvu.

Náhled lekcí kurzu o blogování

Chceš se živit blogováním?

Nemusíš být celebritou, aby tě blog mohl živit.
Ke slušným ziskům stačí i malá návštěvnost.

Stačí se naučit, jak vydělávat pomáháním svým čtenářům.

Jak na to?
 
Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *