Zdravý životní styl

Jak zjistit, které bylinky vám pomohou s plynatostí?

2 min čtení

Jak zjistit, které bylinky vám pomohou s plynatostí?

Plynatost je nepříjemnost, kvůli které už každý z nás ve společnosti zažil spoustu trapasů. Ovšem není to jen estetický problém. Plynatost kromě jiného způsobuje bolesti břicha a upozorňuje na nezdravý způsob života či na jiný zdravotní problém. S nadýmáním můžete bojovat i za pomocí bylinek. Jakých, to si řekneme v následujícím článku.

Bylinky proti nadýmání

Hned celá řada bylinek má ve svém repertoáru léčivých vlastností i pomoc proti nadýmání. K takovýmto bylinkám patří bazalka, fenykl, koriandr, anýz, máta, heřmánek, tymián, libeček, oregano, ale i koření jako je kmín či kořen zázvor.

ANÝZ – celým názvem Anýz vonný je původem ze Středomoří. Je to jednoletá bylina s velkými bílými květy. Pro léčivé účinky využijete celou rostlinu, listy, květy i semena. Právě ale semena anýzu (podobná kmínu) jsou nejúčinnější. Už naši předkové využívali anýz pro lepší trávení. Tato bylinka nesměla chybět na žádné větší hostině. Anýz pomáhá uvolňovat křeče ve střevech a tím zabraňuje hromadění plynů. Z anýzu si můžete udělat odvar nebo jej užívat coby tinkturu.

FENYKL – fenykl jako bylinku proti nadýmání znají dobře všechny mámy. Právě fenyklový čaj pomáhá jejich děťátkům s „prdíky”. To, že je takhle známý ale ještě neznamená, že se z jeho léčivých vlastností nemohou těšit také dospělí. Z byliny fenyklu se využívají hlavně semena, z kterých se vyrábí odvar či tinktura. Fenykl podporuje trávení a podobně jako anýz zabraňuje nadměrné tvorbě plynů ve střevech.

KMÍN – kmín doplňuje nejznámější trojici bylinek a koření proti nadýmání. Právě kmín, fenykl a anýz se kromě přípravy samotného čaje doporučuje přidávat i do luštěnin, které samy o sobě způsobují nadýmání.

Kdy čekat výsledky?

Stejně jako u ostatních zdravotních neduhů, i u problémů s trávením a nadýmáním musíte být trpěliví. Šálek mátového čaje po obědě jistě přijde vhod a pomůže organismus s trávením. Úplné vymizení problémů však čekat nemůžete. Aby vás plynatost přestala obtěžovat, je zapotřebí pravidelnost a podstoupení dalších kroků. K nim patří:
• omezení příjmu sacharidů,
• zvýšení pohybu,
• zvýšení příjmu tekutin (nejlépe čistá bezbublinková voda),
• zařazení vlákniny do stravy.

Pravidelné popíjení bylinkových čajů však hraje v této problematice velkou roli. Neboje, ne všechny jsou tak chuťově špatné. Třeba heřmánek pro svou sladkou chuť nepotřebuje ani cukr. Mátu si oblíbíte pro její osvěžující schopnosti a zázvor pro jeho antiseptické účinky. Právě s bylinkami si můžete být jisti, že do svého těla nepřijímáte žádné chemické látky a konzervanty. Jde o čistě přírodní produkt s řadou vedlejších příznivých účinků pro vaše zdraví. Na rozdíl od toho tablety proti nadýmání mohou nemilé vedlejší účinky způsobovat – bolest hlavy, porucha soustředění, vyrážka a tak dále.

Ne vždy se musíte spoléhat pouze na jednu bylinu. K dostání jsou speciálně namíchané směsi, které se dohromady starají o vaše zažívání. Z podobných produktů můžeme doporučit:

Muňa – muňa – 60 kapslí – Dr. Popov – bylina z hornatých oblastí Jižní Ameriky vám kromě jiného pomůže s nadýmáním, s trávením a s trávícími problémy.
PURISHAPRASH – Střeva & vyprazdňování – 200g – Everest Ayurveda – na tento bylinný džem se můžete obrátit vždy, když budete chtít pročistit střeva.
TRIPHALA – Pročištění trávicího ústrojí & detoxikace – 100g – Everest Ayurveda – i tento čaj vám pomůže se detoxikací střev.

Více na: https://www.cestabylin.cz/

Náhled lekcí kurzu o blogování

Chceš se živit blogováním?

Nemusíš být celebritou, aby tě blog mohl živit.
Ke slušným ziskům stačí i malá návštěvnost.

Stačí se naučit, jak vydělávat pomáháním svým čtenářům.

Jak na to?
 
Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *