X

Proč pít bylinkové čaje?

2 min čtení

Proč pít bylinkové čaje?

O důležitosti pitného režimu vás jistě nemusíme dlouze poučovat. Tato nutnost je nám do hlavy vtloukána již v útlém věku. Bohužel ne všichni na jeho dodržování dbají, podle statistik je patrné, že většina lidí má s doplňováním tekutin problémy a pijí méně, než by měli.

Pakliže máte s pitným režimem problémy, můžete vsadit na bylinkové čaje. Těch je nepřeberné množství a rozhodně tak je z čeho vybírat. Navíc každá bylinka má svou specifickou chuť a vůni, kterou si následně prostřednictvím čaje můžete vychutnat. Ovšem pozor - ani s bylinkami se to nesmí přehánět!

Bylinné čaje doplní tekutiny i zdraví

Pozitivní vliv bylinných čajů na naše zdraví a stejně tak i jejich léčivé účinky jsou známé již od nepaměti. Dříve byly hojně využívány především pro boj s různými zdravotními neduhy. V současné době si na bylinkovém čaji můžeme pochutnat i bez důvodu, prostě jen tak.

Bylinné čaje tak můžete pít nejen pro jejich zajímavou chuť, ale i pro pomoc se zdravotními obtížemi. Některé bylinky jsou známé pro pozitivní vliv na bolesti hlavy, jiné naopak podporují trávení, další tlumí projevy nachlazení a jsou i takové bylinky, které dokážou pomoci při vyrážkách či ekzémech. Stačí si tedy jen vybrat!

Bylinné čaje mohou uškodit

Pokud jste článek dočetli až sem, možná jste dospěli k názoru, že bylinné čaje jsou pro naše zdraví poklad. My si však dovolíme upozornit, že nadměrné a nerozvážné pití bylinkových čajů může spíše uškodit. Některé bylinky totiž obsahují toxické látky, které se usazují v těle a následně mu škodí. Pokud se na bylinné čaje rozhodnete spolehnout v případě zdravotních obtíží, neměli byste je popíjet dlouhodobě. Vaše tělo si na přítomné bylinky velice rychle přivykne a následně přestane na jejich účinky reagovat.

Oblíbené bylinkové čaje

Že se v bylinkách příliš nevyznáte a nejste si tak jistí, jaký čaj by vám mohl chutnat? To vůbec nevadí! Inspirovat se můžete našimi tipy na nejoblíbenější bylinné čaje.

Mátový čaj

Máta je vysoce aromatická bylinka podporující trávení a je tím pádem vhodným kandidátem na čaj po jídle.  Peprná chuť má pozitivní vliv i na dýchání. Na mátový čaj můžete vsadit při bolestech hlavy, pozitivní dopad má i na nervovou soustavu. Dá se pít v teplé i studené podobě.

Lipový čaj

Lipový čaj si můžete připravit sami doma ze sesbíraných květů lípy. Tento čaj je výborným pomocníkem při rýmě, zánětu průdušek nebo kašli. Možná to nevíte, ale lipový čaj podporuje pocení, které urychluje léčbu. Mimo to má protizánětlivé a uklidňující účinky.

Heřmánkový čaj

Další velice oblíbenou variantou je heřmánkový čaj. I ten se může pyšnit celou řadou pozitivních účinků a dopadů na naše zdraví. Heřmánek napomáhá s problémy s trávením, působí pozitivně na ledviny a močový měchýř a pro své uklidňující vlastnosti je doporučován lidem trpícím nespavostí nebo nervozitou. Nutno zmínit, že napomáhá i při problémech s kojením, což ocení nejedna maminka.

Fenyklový čaj

Pakliže hledáte čaj bohatý na prospěšné látky, vsaďte na ten fenyklový. O fenyklovém čaji je známo, že obsahuje vlákninu, kyselinu listovou, draslík a vitamíny skupiny C a B. Je vhodný pro lehké zažívací obtíže v podobě nadýmání a plynatosti. Vsadit na něho můžete i při nachlazení, neboť usnadňuje vykašlávání. Opět se jedná o čaj vhodný pro maminky, kterým může pomoci s tvorbou mateřského mléka.

Ohodnoťte článek