Máta je velmi oblíbená a zřejmě nejčastěji pěstovaná a používaná bylinka. Její původ sahá velmi daleko do historie, znali ji a používali již staří Egypťané. Máta jako jedna z mála rostlin se nedá vypěstovat ze semen, doporučuje se množit ji kořenovými řízky nebo rozdělením kořenů. Mátu je možné pěstovat na záhonech a velmi dobře se jí daří také v květináči. Vyžaduje velmi slunné místo, kde bude dostatek vláhy.
Máta
S mátou se můžeme setkat hned v několika podáních a jejích druhů je hodně. Máta je velice oblíbená, a proto je šlechtěna do různých podob a dokonce příchutí. Mezi nejznámější patří máta peprná, klasnatá, kadeřavá, dále máta vonná, kanadská, huňatá, polej obecná a mnoho dalších.
Mátu si můžeme pořídit opravdu s různými příchutěmi, jedná se například o mátu čokoládovou, limetkovou, grapefruitovou, jablečnou, citronovou a dokonce si můžete pořídit i mátu zázvorovou. Druhy máty se liší ve velikostech listů, v intenzitě mentolového aroma a v možnostech využití.
Máta a zdraví
Hlavní léčivou složkou máty je silice, která obsahuje mentol. Tato silice je velmi prospěšná pro zdraví a má řadu pozitivní účinků. Mentol vyvolává pocit chladu, znecitlivuje a při bolestech zubů nebo ústní dutiny jsou z ní vynikající výplachy a kloktadlo. Dále se máta používá především ke zklidnění žaludečních potíží. Pomáhá k uvolnění křečí, zastavuje zvracení a působí zklidňujícím účinkem při kolikách. Máta také velmi dobře zmírňuje nadýmání a pomáhá při plynatosti. Mimo jiné podporuje trávení, protože pomáhá zlepšit produkci žaludečních šťáv, zejména žluči. Velmi dobře působí máta také dezinfekčně.
Máta dobře působí povzbuzujícím účinkem a po jejím požití se doslova zaktivizuje organismus, čímž zvyšuje tělesnou kondici. Máta působí povzbudivě k chuti k jídlu, což velmi pomáhá k regeneraci po nejrůznějších onemocněních. Její mentolová chuť osvěžuje dech a umí zklidnit celkově nervovou soustavu. Dále je máta velmi oblíbenou složkou při relaxačních koupelích a často se používá při inhalacích.
Jak mátu konzumovat
Máta se nejčastěji požívá jako čaj. Výluh z této oblíbené bylinky je možné dělat z čerstvých i ze sušených lístků. Čaj je možné udělat pouze samostatně mátový a velmi často je máta součástí bylinných směsí. V letních měsících je oblíbeným nápojem mojito, jehož je máta nedílnou součástí. Mátu je dále možné přidat do salátů, do omáček, do dezertů a moučníků. Na užívání máty by měly být opatrné kojící maminky, protože máta snižuje tvorbu a produkci mateřského mléka.
Obecně se dá říci, že máta se v kuchyni příliš dobře nekombinuje s ostatními bylinkami. Z máty je možné získat esenciální olej, kterým se velmi dobře ochucují zmrzliny, cukrářské výrobky a likéry.