Jak se výzva Stop nenávisti postavila protiimigračnímu protestu
1. 7. 2015 se na demonstraci pořádané Národní demokracií na Václavském náměstí sešlo asi 550 lidí. Ti přišli vyjádřit nesouhlas s přijmutím válečných uprchlíků. Na protest vyšli vybaveni transparenty a maketami šibenic, na nichž bylo napsáno „ZA VLASTIZRADU.“ Z úst účastníků demonstrace zněla hesla jako „My jsme národ“ nebo „My jsme tady doma“ a zároveň varovali před „hordami nadržených černochů.“ Protiimigrační akce neunikla pozornosti shovívavějším v otázce příjímání běženců, a tak vznikla protiakce Stop Nenávisti.
Na svých, dnes již nefunkčních, webových stránkách zveřejnili petici. Ta se obracela na tehdejšího předsedu vlády Bohuslava Sobotku (ČSSD) a ministra vnitra Milana Chovance (taktéž za ČSSD).
Stop Nenávisti po nich žádalo, aby „dohlédli na důkladné prošetření výhružek smrti „vlastizrádcům“ ze strany islamofobů, ať už na demonstraci 1. 7. 2015 nebo předtím v podobě osobních vzkazů či vyhrožování na nenávistných webech typu WhiteMedia (dnes již neexistující extremistický a krajně pravicový web – pozn. autora).“ Dále chtěli deklaraci ochoty české vlády podílet se na pomoci uprchlíkům a boření mýtů je obklopujících. Třetí bod petice byl vyčleněn žádosti na systematické vzdělání policistů a úředníků státní správy, aby byli v takových situacích schopni adekvátně reagovat.
Právě ti čelili velké kritice. „Každý má nárok na vlastní názor, nicméně do 21. století a do vyspělé demokratické společnosti veřejné chrastění symboly, jako je šibenice, ani vyhrožování smrtí nepatří. Toto si Policie ČR musí uvědomit,“ uvedl při svém vyjádření ministr Chovanec. Reagoval tím tak na lhostejnost přítomných policistů vůči maketám šibenic, jimiž demonstranti mávali.
Poslanec, zpěvák i antisemitský spisovatel
Protestní akce se po chvíli dala do pohybu a vyrazila směrem k úřadu vlády. Z davu pak zazněla hesla jako „Sobotko táhni“ a podobná, která dávali najevo protest proti tehdejšímu premiérovi, který se týden předtím účastnil jednání Evropské rady o kvótách pro přijímání uprchlíků. Ten se vyjádřil též k postupu policie a označil za absurdní zásah proti malému hloučku odpůrců protestu, kteří se snažili „zfanatizovaný průvod“ blokovat, mezitímco ten průvod nad sebou mával maketami šibenic.
Průvod však odsoudili i další ústavní činitelé jako třeba předsedkyně Strany zelených Jana Drápalová, tehdejší ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) ale třeba i komunistická europoslankyně Kateřina Konečná.
Jiný ústavní činitel, předseda SPD Tomio Okamura, se naopak protestu osobně zúčastnil, a dokonce zde vystoupil s vlastním projevem. Ze známých osobností se kromě něj protestu zúčastnil třeba zpěvák Aleš Brichta a s projevem vystoupil i organizátor akce a antisemitský spisovatel Adam B. Bartoš.
Pohrdání lidskými právy
V dopise výzvy Stop nenávisti se však neupozorňuje pouze na konkrétní demonstraci. Den před touto se totiž konala podobná v Brně, organizovaná extremistickým spolkem Dělnická mládež. Autoři upozorňují, že „to, co se v posledních dnech dělo, nás jako společnost posouvá o několik desetiletí zpět a zakládá na problémy, jež mohou vyústit v hlubokou krizi.“
Zároveň se obraceli na fakt, že v roce, kdy celá republika oslavovala 70 let od konce 2. světové války a rok poté, co sir Nicholas Winton obdržel státní vyznamenání za záchranu stovek židovských dětí, se jako občané České republiky, která je postavena na principech základních lidských práv, nemůžeme stavět zády k uprchlíkům či dokonce svou pasivitou tolerovat xenofobii a vylučování.
Během prvních dvou dnů petici podepsalo přes 5 tisíc lidí včetně osobností, jakými jsou například dokumentaristka Helena Třeštíková, hudebník Moimir Papalescu či signatáři Charty 77 Petr Uhl a Petr Vránek. K otevřenému dopisu svůj podpis přidalo zároveň 12 senátorů opozičních stran včetně Jana Horníka (STAN) nebo Petra Bratského (ODS). K výzvě se pak přidala též nezisková organizace Člověk v tísni.
Hlavním cílem celé akce tak, jak řekla mluvčí platformy Apolena Rychlíková, bylo aktivizovat ty, které trápí a pohoršuje vlna nenávisti, atmosféra paniky, zastrašování a výhrůžky v souvislosti s možným přijímáním uprchlíků a ukázat, že velké části české společnosti to není lhostejné.
Níže přikládáme kompletní text výzvy:
Vážený pane premiére, vážený pane ministře vnitra,
obracíme se na Vás v době, kdy se naší zemí šíří vlna nenávisti v souvislosti s možným přijímáním uprchlíků. Veřejnou debatu ovládla prostřednictvím několika jedinců a jejich iniciativ atmosféra paniky, zastrašování a výhrůžek. Demonstrace se zvrhávají v nenávistné pochody, propagující ideologie v příkrém rozporu s demokracií a právním státem. Nad demonstrujícími na Václavském náměstí se ve středu 1. 7. tyčily šibenice jako jasný vzkaz těm, kdo mají odvahu nepodlehnout falešnému pocitu
obránců vlastipřednájezdníky z cizích zemía staví se xenofobii na odpor.Na demonstracích se štve proti náboženským i etnickým menšinám. Zatýkáni a šikanováni policií jsou ti, kteří se nenávisti postaví, ne ti, kdo k ní otevřeně vyzývají. Pokud organizátor demonstrace Adam B. Bartoš, člověk známý především nekonečným tvořením seznamů nepřátel republiky, třímá před stovkami lidí v ruce oprátku a provolává, že skrze ni dojde k převzetí situace do
vlastních rukou, a policie jen přihlíží, je to alarmujícíAlarmující je též to, že se ani vláda, ani žádná z vládních stran otevřeně neohradí proti těmto projevům a neoznačí je za nedemokratické. Společnost postavená na principech základních lidských práv, za kterou Českou republiku pokládáme, se nesmí nechat rozkládat manipulátory, kteří zneužívají lidský strach a nespokojenost k uzurpování politického prostoru a vlivu.
Pokud si v tomto roce se slávou připomínáme výročí konce druhé světové války, je ostudné, když jen nečinně přihlížíme tomu, jak dochází k restauraci podobných, ne-li totožných názorů, které tento tragický konflikt zapříčinily. Pokud jsme s velkou pompou udělili siru Nicholasi Wintonovi státní vyznamenání za záchranu dětí z Československa, nemůžeme se zároveň stavět zády k uprchlíkům, či dokonce svou pasivitou tolerovat xenofobii a vylučování.
To, co se v posledních dnech děje, nás jako společnost posouvá o několik desetiletí zpět a zakládá na problémy, jež mohou vyústit v hlubokou krizi. Právě sociální demokracie, jejímiž jste členy, v poválečném období přispěla k budování a šíření humanismu a solidarity. Dnes nastal čas na tyto úspěchy navázat.
Proto Vás se vší naléhavostí vyzýváme:
- Dohlédněte na důkladné prošetření výhrůžek smrtí
vlastizrádcůmze strany islamofobů, ať už na demonstraci 1. 7. 2015 nebo předtím v podobě osobních vzkazů či vyhrožování na nenávistných webech typu WhiteMedia.- Deklarujte ochotu české vlády podílet se na pomoci uprchlíkům a přispějte svým dílem k boření nesmyslných mýtů, které je obklopují.
- Zajistěte systematické vzdělávání policistů a úředníků státní správy, aby byli schopni na veřejných akcích správně a včas identifikovat projevy, které směřují k potlačování práv a svobod.
V Praze, 1. července 2015