Praktické

Jak zjistit majitele domény .cz, .com, či .eu

< 1 min čtení

Jak zjistit majitele domény .cz, .com, či .eu

Majitel domény je častokrát nesprávné označení pro držitele domény, protože pravdou je, že majitel domény není jejím vlastníkem. Domény jsou vlastně jakási místa, na která chodíme, když brouzdáme po internetu – když chatujeme s přáteli, sháníme informace nebo diskutujeme s jinými návštěvníky domény.

Doména je vlastně to, co vypisujeme, když se snažíme nalézt nějakou stránku. Například google.cz je doména. Někdy náš může zajímat majitel domény. Toho můžeme zjistit několika způsoby.

Centrální registr domén

Ačkoli nám název „centrální“ jakoby slibuje, že zde najdeme majitele všech domén, není tomu tak. Každá koncovka má jiný regisr domén.

· Majitele českých domén (poznáme je podle toho, že jsou ukončeny .cz) najdeme na adrese nic.cz. Této doméně se říká CZNIC a není nic jednoduššího než si do vyhledávacího políčka vypsat doménu, jejíž majitel nás zajímá. Můžete tak vidět nejen majitele domény, ale taktéž některé další podrobnější údaje (z nichž některé jsou neveřejně, a proto je nikde nezjistíte).

· Majitele slovenských domén (.sk) hledáme zase v centrálním registru domén, který se jmenuje SK-NIC na internetové adrese sk-nic.sk. Princip je stejný jako u českých domén.

· Obecné domény (.com, .net, .org, .biz, .info) jsou domény, které nenáleží k žádnému státu. Majitele můžete vyhledat na různých zdrojích. Jedním z největších registrů těchto domén je Joker.com.

Protokol WHOIS

Protokol WHOIS („who is“ – kdo je) používají na svých stránkách registrátoři nebo správci domén. Najdeme ho na internetové adrese whois.regzone.cz. Po načtení této stránky narazíte na jednoduché vyhledávací textové pole, kam vypíšete název domény a získáte informace o celkovém nastavení domény a jejím majiteli. Zjistíte zde ale informace o doméně české.

Náhled lekcí kurzu o blogování

Chceš se živit blogováním?

Nemusíš být celebritou, aby tě blog mohl živit.
Ke slušným ziskům stačí i malá návštěvnost.

Stačí se naučit, jak vydělávat pomáháním svým čtenářům.

Jak na to?
 
Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *