Peníze

Jak zjistit, jestli jsem v insolvenci?

< 1 min čtení

Jak zjistit, jestli jsem v insolvenci?

Někdy se do dluhů dostaneme, ani o tom nevíme. Může se jednat o nezaplacenou pokutu, na kterou jsme prostě zapomněli. Nebo o fakturu, kterou jsme ve spěchu někam založili. Bohužel ne všechny společnosti dluh pravidelně připomínají – připomenou ho až v okamžiku, kdy se za malé částky stane tisícová. V tomto článku se dozvíte, jak zjistit, zda jste v insolvenci.

ISIR – elektronický insolvenční rejstřík

Veškerý úpadek všech dlužníků je veden v insolvenčním rejstříku. Pokud to chcete udělat online, můžete si najít ISIR – elektronický insolvenční rejstřík. Jeho součástí jsou veškeré údaje o insolvenčních řízeních. Tedy i o všech dlužnících, kteří do insolvenčního řízení vstoupili. Přístup do tohoto rejstříku je veřejný, může jej tedy pravidelně sledovat každá osoba – právnická i fyzická. Dalšími možnostmi jsou Centrální registr dlužníků či SOLUS.

Kdy bude vaše jméno vyškrtnuto?

Jakmile se jednou ocitnete na seznamu insolvenčního rejstříku, budete na něm vedeni ještě pět let po ukončení insolvenčního řízení. Tuto pravomoc – vyškrtávat dlužníky z insolvenčního rejstříku – má pouze insolvenční soud. Tento proces nelze urychlit.

Kdo je můj insolvenční správce?

Pokud jste vstoupili do insolvenčního řízení, musíte mít svého insolvenčního správce, který vás může informovat například o tom, kolik měsíců ještě budete splácet a jaká je výše vašeho zbývajícího dluhu. Jméno svého insolvenčního správce zjistíte taktéž z insolvenčního rejstříku.

Hlídání insolvencí

Existují také webové služby, které mohou hlídat, jestli někdo neupadl do insolvenčního řízení. Tohoto využívají například společnosti, které si musí hlídat své pohledávky. V rámci hlídání insolvencí se za službu platí, obvykle však například do deseti subjektů sledování zdarma. Tato služba může být velice užitečnou, aby společnosti stihli v rámci insolvenčního řízení včas přihlásit své pohledávky.

Náhled lekcí kurzu o blogování

Chceš se živit blogováním?

Nemusíš být celebritou, aby tě blog mohl živit.
Ke slušným ziskům stačí i malá návštěvnost.

Stačí se naučit, jak vydělávat pomáháním svým čtenářům.

Jak na to?
 
Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *