X

Jak zjistit své dluhy nebo exekuce

3 min čtení

Jak zjistit své dluhy nebo exekuce

Občas se může stát, že zapomenete nebo nezvládnete něco zaplatit. Může se jednat o nezaplacenou pokutu, na kterou jsme prostě zapomněli, nebo o fakturu, kterou jsme ve spěchu někam založili. Dluhy ale mohou vzniknout i jinak. Například když si za vás půjčí někdo jiný – manžel nebo manželka, nebo pokud ztratíte doklady, zdědíte dluh atd.

Bohužel ne všechny společnosti dluh pravidelně připomínají. I z malé částky se tak časem může stát závratná suma, kvůli které se dostanete do finančních potíží.

Abyste tomu zabránili, můžete si ověřit, jestli někde nemáte dluhy, exekuce nebo zda jste v insolvenci. Jak na to?

Registr dlužníků SOLUS

SOLUS je jedním z registrů dlužníků, které jsou platné na území ČR. Jsou v něm uvedeny všichni dlužníci, kteří tři měsíce po sobě nezaplatili dlužnou částku.

Dlužníky sem zadávají různé finanční instituce – bankovní i nebankovní, jejich seznam najdete na stránkách společnosti SOLUS.

Tento registr poskytuje výpisy v různých formách (elektronické, SMS či písemné) a je nutné si za ně zaplatit. Výpis můžete mít v ruce i během jediné minuty – záleží na tom, jakou formou výpis z registru požadujete.

  • Výpis z registru SOLUS formou SMS probíhá tak, že musíte požádat o SIN (Solus Identification Number). Jedná se o osmimístný kód, za který zaplatíte 9 Kč. K tomu je ale potřeba si připlatit ještě za poštovné (66 Kč) a poplatek za dobírku (cca 15 Kč). Celkově tak za tento způsob zjištění výpisu zaplatíte 90 Kč. Po zadání kódu pak obdržíte výpis prostřednictvím SMS.
  • Klasický výpis z registru vás přijde na 209 Kč (100 Kč za samotný výpis, 74 Kč za poštovné a 35 Kč za DPH). Zajištění takového registru bude trvat o něco déle.

Kdy vaše jméno zmizí ze SOLUSu?

Společnost, která s tímto registrem spolupracuje, dlužníka nahlásí a ten je pak veden v jejím seznamu ještě tři roky poté, co byla dlužná částka uhrazena. Poté je záznam automaticky smazán (za předpokladu, že nedošlo k dalšímu nesplácenému dluhu).

Bankovní a nebankovní registr

Bankovní registr můžete najít na stránkách www.cbcb.cz a nebankovní registr na stránkách www.cncb.cz. Oba tyto registry vám mohou vydat výpis osobně nebo online.

  • Pokud se rozhodnete pro osobní návštěvu pobočky, musíte si zajet do Prahy 4, na klientské centrum. Za výpis zaplatíte 200 Kč a buď si na něj počkáte, nebo si jej necháte poslat domů. V takovém případě ale platíte poštovné.
  • Pokud si přejete získat výpis online, můžete tak učinit na stránkách www.kolikmam.cz.

Crif

U Crif vás bude zajímat:

  • Bankovní registr klientských informací (BRKI) - data má od 25 bank
  • a Nebankovní registr klientských informací (NRKI) - data od 34 úvěrových společností.

Centrální evidence exekucí

Centrální evidenci exekucí spravuje Exekutorská komora ČR. Zjišťuje, zda byla na konkrétní subjekt nařízena exekuce, v jaké výši a výpis je možné získat na České poště.

ISIR – elektronický insolvenční rejstřík

  • Veškerý úpadek všech dlužníků je veden v insolvenčním rejstříku. Pokud chcete svou situaci ověřit online, vyzkoušejte ISIR – elektronický insolvenční rejstřík.

Jeho součástí jsou veškeré údaje o insolvenčních řízeních. Tedy i o všech dlužnících, kteří do insolvenčního řízení vstoupili.

Přístup do tohoto rejstříku je veřejný, může jej tedy pravidelně sledovat každá osoba – právnická i fyzická.

Kdy bude vaše jméno vyškrtnuto z insolvenčního rejstříku?

Jakmile se jednou ocitnete na seznamu insolvenčního rejstříku, budete na něm vedeni ještě pět let po ukončení insolvenčního řízení. Tuto pravomoc – vyškrtávat dlužníky z insolvenčního rejstříku – má pouze insolvenční soud. Tento proces nelze urychlit.

Kdo je můj insolvenční správce?

Pokud jste vstoupili do insolvenčního řízení, musíte mít svého insolvenčního správce, který vás může informovat například o tom, kolik měsíců ještě budete splácet a jaká je výše vašeho zbývajícího dluhu. Jméno svého insolvenčního správce zjistíte taktéž z insolvenčního rejstříku.

Hlídání insolvencí

Existují také webové služby, které mohou hlídat, jestli někdo neupadl do insolvenčního řízení. Tohoto využívají například společnosti, které si musí hlídat své pohledávky. V rámci hlídání insolvencí se za službu platí, obvykle je však například do deseti subjektů sledování zdarma.

Tato služba může být velice užitečnou, aby společnosti stihli včas přihlásit své pohledávky v rámci insolvenčního řízení.

Pozor na CERD - Centrální registr dlužníků
Společnost CERD nabízí výpis z registru dlužníků, který stojí 300 Kč. Většina finančních institucí s tímto registrem ale nespolupracuje, a tak za tento poplatek můžete získat výpis, který není zcela relevantní. Tato společnost získává informace z veřejně dostupných zdrojů, jako je insolvenční rejstřík, v rámci kterého si ale můžete informace získat zdarma sami.

Na telefonním čísle se nikam nedovoláte a většina bank a nebankovních organizací s tímto registrem nespolupracuje.

Podrobnější informace najdete na wikipedii.

Lze na registry spoléhat?

Každý registr dlužníků má uvedeny společnosti, které s ním spolupracují. Žádný z nich nemůže být univerzální, a proto je potřeba dobře si projít seznamy těchto společností.

Pokud si nejste jistí, je třeba ještě obvolat veškeré své pravidelné dodavatele služeb – energie, telefon, internet, obec, finanční úřad, zdravotní pojišťovna, Česká správa sociálního zabezpečení atd.

Ohodnoťte článek