Peníze

Jak zjistit exekuci

2 min čtení

Jak zjistit exekuci

Pokud patříte mezi poctivce, kteří jsou zvyklí hradit své závazky co nejdříve po jejich obdržení, pak se vám pravděpodobně nemůže stát, že byste se stali dlužníkem. Někdy ale stačí zapomenout na jednu platbu (za parkování, za energie či telefon, pokuta v MHD a další druhy pokut), a už vám může naskakovat nemalý úrok. Někteří z nás jsou na tom naopak tak špatně, že už ztrácí přehled, kde všude dluží (i když se věřitelé většinou ozvou sami, nemusí to tak být vždycky).

Jak mohou vznikat dluhy?

Dluhy ale mohou vzniknout i jinak. Například když si za vás půjčí někdo jiný – manžel nebo manželka, nebo pokud ztratíte doklady, zdědíte dluh atd. Jak tedy zjistit, jestli něco dlužíte?

Kde zjistit dluhy?

Pokud se chcete informovat o tom, kde vy sami dlužíte, můžete využít hned několik registrů dlužníků, které v České republice působí. Problémem ale může být, že žádný z těchto registrů nemusí být kompletní. Takové registry využívají například banky a nebankovní instituce, které půjčují peníze. Pokud si tedy nejste jistí, je třeba obvolat veškeré své pravidelné dodavatele služeb – energie, telefon, internet, obec, finanční úřad, zdravotní pojišťovna, Česká správa sociálního zabezpečení atd.

Registry dlužníků

Jak už bylo řečeno, na českém trhu existuje hned několik registrů dlužníků. Některé z nich jsou ale nedůvěryhodné. Dále je třeba počítat s tím, že v rámci těchto registrů budete muset zaplatit určitou částku. Mezi důvěryhodné registry patří například:

· Solus: patří mezi nejdůvěryhodnější registry dlužníků u nás. Eviduje jak dluhy od 53 společností (bankovních i nebankovních, dluhy za telefony i energie) a to jak ty, které splácíte bez problémů, tak také dluhy, u kterých jste v prodlení.

· Crif: skládá se ze dvou registrů – bankovních dluhů (data má od 25 bank) a nebankovních dluhů (data od 34 úvěrových společností), a to jak ty, které zvládáte platit, tak také dluhy v prodlení.

· Centrální evidence exekucí – spravuje ji Exekutorská komora ČR. Zjišťuje, zda byla na konkrétní subjekt nařízena exekuce, v jaké výši a výpis je možné získat na České poště.

Nedůvěryhodné registry

Centrální ČR registr dluhů – je jedním z nedůvěryhodných. Na telefonním čísle se nikam nedovoláte a většina bank a nebankovních organizací s tímto registrem nespolupracuje.

Náhled lekcí kurzu o blogování

Chceš se živit blogováním?

Nemusíš být celebritou, aby tě blog mohl živit.
Ke slušným ziskům stačí i malá návštěvnost.

Stačí se naučit, jak vydělávat pomáháním svým čtenářům.

Jak na to?
 
Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *