X

Partnerova pomoc v případě překotného porodu

2 min čtení

Partnerova pomoc v případě překotného porodu

Jak definovat překotný porod? Zcela jednoduše, jedná se o porod s normálním průběhem, který ale probíhá rychleji, než by se očekávalo.
V dnešní době, kdy každá rodina má alespoň jeden automobil, není problém dojet včas do nejbližší porodnice. Proto se překotný porod vyskytuje v ojedinělých případech. Ale i přesto, pojďme se říci, jak by se měl váš partner o vás při „rychlém" porodu postarat...

Na co dát pozor?

Je potřeba zajistit, aby se rychle rodící dítě neuhodilo o podlahu. Pokud má tedy vaše partnerka nutivé děložní stahy, položte ji na bok na měkkou podložku.

Při jakémkoli porodu by se nastávající maminka neměla rukama dotýkat rodidel, jinak hrozí infekce. Může si totiž do rodidel zanést choroboplodné bakterie. Podle odborníků by se pak dostavil horečnatý průběh šestinedělí.

Rady odborníků

Při překotném porodu je nutné dítě zachytit do čisté látky, vhodný je například ručník, ale postačí vše čisté, co je zrovna po ruce.

Když dítě po porodu nezačne plakat, křičet, obraťte ho do polohy hlavou dolů. Tím mu z úst a dýchacích cest vyteče zbytek plodové vody. Pokud to nepomůže, vytřete dítěti ústa od plodové vody čistým suchým kapesníkem. Pak opět zopakujte polohu hlavou dolů.

Neusněte na „vavřínech", jakmile to bude trošku možné, zavolejte sanitku k převozu vaší partnerky a novorozence do nemocnice.Na řadu přichází pupečník. V žádném případě ho nevytahujte silou z rodidel. Nejdříve ho podvázejte na dvou místech. Nejvhodnějším místem je prostředek pupečníku, poté můžete v podvázané části pupečník přestřihnout.
Abyste zamezil prochladnutí miminka, přikryjte ho čistou látkou a uložte ho na bok, aby mohla případně plodová voda vytékat z jeho úst.

Neusněte na „vavřínech", jakmile to bude trošku možné, zavolejte sanitku k převozu vaší partnerky a novorozence do nemocnice. S sebou nezapomeňte vzít i placentu, protože lékař musí zkontrolovat, zda je celá.
Vím, že náhoda asistence u překotného porodu vaší partnerky by musela být opravdu velká, ale víte, co se říká? Štěstí přeje připraveným!

Jaký jste měla porod vy? Byl zcela „normální" co se týče jeho délky, nebo jste byla zrovna vy případem, kdy vaše dítě přišlo na svět překotně?
Ohodnoťte článek

Průvodce těhotenstvím