X

Jsem na vozíčku a čekám dítě

3 min čtení

Jsem na vozíčku a čekám dítě

Tragická událost, úraz nebo vrozená vada? Ať už se žena ocitne na vozíčku z jakéhokoli důvodu, nemusí jí být odepřeno právo mít vlastní dítě.

Jen vyžaduje mnohem intenzivnější péči od svého ošetřujícího lékaře.

Co zařídit jako první?

Jakmile zjistíte, že pod srdcem nosíte děťátko, vyberte si odborníka, nebo si nechte doporučit specialistu, který s vámi bude během devíti měsíců sdílet „dobré i zlé". Se svým handicapem se totiž řadíte do vysoce rizikové skupiny, kterou by měl opečovávat odborník na slovo vzatý a hlavně odborník, který má již s péčí o nastávající maminku upoutanou na vozíček zkušenosti.

Teď si možná říkáte, no jo, ale to nebude vůbec jednoduché. Nevzdávejte to předem, možná se budete divit, kolik porodnic ve vašem okolí vyvíjí speciální programy poskytující ženám s fyzickým handicapem lepší prenatální a porodnickou péči.

Nenašli jste se? Nevadí, najděte si takového lékaře gynekologa, porodníka, který se bude „na vás" učit za pochodu a bude se vám maximálně věnovat.

To, aby vaše těhotenství probíhalo zdárně, a bez zbytečných komplikací také do jisté míry závisí na vašem tělesném postižení. Bližší informace a doporučení s vámi jistě probere váš ošetřující lékař. Ale jedno platí: snažte se dodržet váhový přírůstek v doporučené hranici, což je 12 až 17 kilogramů.

Kvalitní strava, to je ta správná cesta, která vede ke zlepšení vašeho celkového stavu a sníží tak případné těhotenské komplikace. Stejně tak důsledné dodržovaná tělesná léčba vám může zajistit maximum sil a nutnou pohyblivost pro dobu po narození vašeho miminka.

Věděly jste, že se mezi nejúčinnější rehabilitační metody řadí cílená vodoléčba?

Větší rizika pro dítě? NE!

S fyzickým handicapem bývá období těhotenství pro nastávající maminky obtížnější, než pro ženy zdravé. Ale na druhou stranu neznamená větší zátěž pro vaše děťátko. Nebylo totiž prokázáno, že by byly častější abnormality plodu u dětí žen s poškozením míchy nebo jiným těžkým fyzickým postižením, za předpokladu, že není vázáno na dědičné nebo systémové onemocnění.

Infekce ledvin, potíže s močovým měchýřem, bušení srdce a pocení, chudokrevnost a svalové křeče. To je výčet potíží, které může žena s poškozením míchy více vnímat právě v období gravidity.

To, aby vaše těhotenství probíhalo zdárně, a bez zbytečných komplikací také do jisté míry závisí na vašem tělesném postižení.Samotný porod také přináší pro nastávající maminku na invalidním vozíčku určité zvláštní problémy, i když se jedná ve většině případů o zcela normální porod. Ženy s poškozením míchy většinou necítí ani kontrakce dělohy, proto je lékaři poučují o tom, jak rozpoznají blížící se porod. Třeba o prasknutí vaku blan (odtečení plodové vody) nebo pravidelné kontrole pohmatem vašeho bříška (dělohy), aby zjistily, zda už pravidelné kontrakce začaly.

Několik měsíců před porodem byste si neměla promyslet plán, jak se dostanete do porodnice. Měla byste totiž počítat i s tou možností, že když začne porod, můžete být doma sama. Určitě byste také měla myslet na to, že při samotném porodu budete vyžadovat určitá specifika a ohledy. Proto se vydejte do vybrané porodnice a seznamte její personál s vašimi požadavky, aby vás při porodu nečekalo rozčarování z toho, že některé z nich nebudou moci splnit.

Plánování byste neměla ve vašem případně rozhodně podcenit. Příchod s miminkem domů je vždy pro oba partnery velká a náročná změna. A pamatujte, že s vaším fyzickým handicapem to může být ještě o trošku náročnější. Plánování by vám ale mělo pomoci vše zvládnout.

Uzpůsobte si váš domov tak, abyste měla všechno hezky po ruce, a tím si usnadníte péči o vaše děťátko. Neodmítejte pomoc blízkých, vhodné je také, aby si alespoň na jeden týden vzal váš partner dovolenou a se vším vám vypomohl. A tím nemyslím jen péči o dítě, ale o celou domácnost.
Rady z knihy jistě pomohou, ale rozhodně si nedělejte hlavu z toho, že je nedodržujete do puntíku. Improvizace rozhodně není zakázána. A řiďte se svojí mateřskou intuicí.

Pamatujte, že pokud budete vaše miminko kojit, odpadne vám mnoho starostí okolo přípravy náhradního krmení, vyvařování lahví a mnoho dalších. Pokud ale nebudete moci kojit, rozhodně to není důvod k depresím. Jen je třeba se připravit na to, že strávíte nějaký čas přípravou náhradní stravy.

Ekologie neekologie, plenky na jedno použití vám také velmi zjednoduší péči o vaše děťátko. Přebalovací pult vám jistě šikovný řemeslník upraví tak, aby vyhovoval vašemu handicapu. Ideální dětskou postýlkou pro vás je ta, která má stahovací boční strany, abyste mohla snadno dítě brát i ukládat.

Abyste měla na invalidním vozíku volné ruce, pořiďte si na děťátko nosítko. To vám pomůže navléct ráno váš partner a vy budete mít tak jistotu, že si dítě můžete brát během dne kdykoli k sobě.

Všechny překonávané překážky vás budou stále více posilovat a vy budete mít radost z toho, že i na invalidním vozíčku se dokážete o své dítě dobře postarat. Hodně štěstí!

Ohodnoťte článek

Průvodce těhotenstvím