Jak zjistím, že jsem neplodná? Příčiny ženské neplodnosti

2 min čtení

Jak zjistím, že jsem neplodná? Příčiny ženské neplodnosti

Neplodnost je definována jako pokus o otěhotnění s dobou alespoň jednoho roku bez úspěchu. Odhaduje se, že 10 až 18 procent párů má potíže s otěhotněním nebo s úspěšným donošením dítěte.

Z jedné třetiny je neplodnost způsobená ženskými faktory, z jedné třetiny je chyba na straně muže a z jedné třetiny je příčina neznámá (nebo kombinace mužských a ženských faktorů).

Ženská neplodnost

Příčiny ženské neplodnosti může být obtížné diagnostikovat. Existuje mnoho dostupných způsobů léčby, které budou záviset na příčině neplodnosti. Hlavním příznakem neplodnosti je samozřejmě neschopnost otěhotnět po dobu jednoho roku.

Menstruační cyklus, který je příliš dlouhý (35 dní nebo více), příliš krátký (méně než 21 dní), nepravidelný nebo nepřítomný, může znamenat, že nemáte ovulaci.

Neexistují žádné jiné vnější příznaky.

Příčiny neplodnosti

Příčinou může být absence základních předpokladů pro úspěšné otěhotnění. Těmi jsou:

  • Musíte ovulovat. Chcete-li otěhotnět, vaše vaječníky musí produkovat a uvolňovat vajíčka – což je proces známý jako ovulace. K tomu můžete využít ovulační test.
  • Spermie partnera. Někdy jsou na vině spermie partnera. U většiny párů to není problém, pokud muž v minulosti nepodstoupil onemocnění nebo operaci související s varlaty. Vyšetření kvality spermií je většinou poměrně jednoduché.
  • Musíte mít pravidelný pohlavní styk během plodných dní. Vaše plodné dny vám může pomoci určit váš lékař, popřípadě ovulační test.
  • Musíte mít prostupné vejcovody a normální dělohu. Vejce a spermie se setkávají ve vejcovodu a embryo potřebuje zdravou dělohu, aby mohlo růst.

Proces otěhotnění

Aby mohlo dojít k otěhotnění, musí se každý krok lidského rozmnožovacího procesu uskutečnit správně. Kroky v tomto procesu jsou:

  1. Jeden ze dvou vaječníků uvolní zralé vejce.
  2. Vejce putuje prostupným vejcovodem.
  3. Spermie se setkají s vajíčkem ve vejcovodu, kde dojde k oplodnění vajíčka.
  4. Oplodněná vajíčka postupují do dělohy.
  5. Oplodněné vajíčko implantuje a roste v děloze.

U žen může tento proces v jakémkoli kroku narušit řada faktorů. Ženská neplodnost je způsobena jedním nebo více faktory narušující tento proces.