X

Co zabírá na vaginální mykózu?

3 min čtení

Co zabírá na vaginální mykózu?

Svědění, pálení, výtok a pocit „nepohody" v intimních místech jsou typickými příznaky vaginálních mykóz. Alespoň jednou za život se s nimi setkají tři čtvrtiny žen. Statisíce žen v plodném věku těmito obtížemi trpí opakovaně a dlouhodobě.

Výtok je kromě těhotenství vůbec nejčastějším důvodem k návštěvě gynekologa.

Protivníka porazíte jen tehdy, když ho dobře poznáte.

Příčin přitom může být celá řada a často působí hned několik negativních vlivů současně. Zdravá pochva je před agresivními mikroorganismy, které mohou být příčinou různých infekcí, chráněna především laktobacily, tedy bakteriemi mléčného kvašení.

Jenže snadno může dojít k tomu, že se počet „hodných" laktobacilů sníží a naopak přibude „zlých" bakterií a kvasinek.

Na vině může být užívání antibiotik, kouření, koupání v chlorovaných bazénech, ale i rybnících, nechráněný sex nebo hormonální změny. Častěji se mykózy objevují u těhotných žen a také těch, které jsou vystavené stresu.

Lékaři upozorňují, že pokud se zánětlivé onemocnění pochvy vrací, je na místě podrobnější celkové vyšetření.

Důležité je pátrat po hormonálních poruchách glukózového metabolismu, jako je diabetes. Stejně tak je v některých případech na místě vyšetření imunitního systému a další testy na přítomnost kvasinek a jiných nežádoucích mikroorganismů v těle.

Při opakovaných mykózách bývá ke klasické léčbě doporučována i enzymoterapie (např. Wobenzym), která pomáhá zlepšit imunitu a snižuje počet recidiv.

Vyšetření (a případné léčení) by měl absolvovat i váš partner. Může se při něm ukázat, že je sice bez „breberek", ale vám vadí jeho sperma. To je totiž zásadité a narušuje přirozeně kyselé prostředí pochvy. Této „komplikaci" se dá předejít - stačí pravidelně používat vaginální krém nebo probiotické tampony s obsahem laktobacilů.

Víte, co (ne)pomáhá?

Stejně jako jsou vaginální mykózy rozšířené, tak jsou také časté různé „zaručené" způsoby léčby. Zatímco některé mohou skutečně pomoci, jiné jen způsobí další problémy - například laktobacilózu, což je stav, kdy se „hodné" laktobacily přemnoží.

Laktobacilóza může postihnout ženy, které užívají značné množství laktobacilů v potravních doplňcích. Ty totiž obvykle obsahují kmeny nevhodné pro křehkou mikroflóru intimních míst.

Laktobacilózu si lze přivodit i kurióznějším způsobem - nanášením jogurtu na intimní partie. Mnoho žen věří, že když jogurt obsahuje úžasné bakterie mléčného kvašení, určitě je ochrání před záněty. Jenže ne všechny mléčné bakterie pomáhají i v intimních partiích.

Laktobacilóza se projevuje podobně jako kvasinková infekce. Pochva zčervená, je citlivá a objeví se nepříjemné pálení a svědění. Skvělou prevencí mykózy jsou probiotické tampony nebo intimní probiotické krémy, které dopraví laktobacily přímo na místo určení.

Jak probíhá vyšetření?

Diagnostika poševní mykózy se opírá o gynekologické vyšetření pomocí zrcadel a stanovení pH v pochvě pomocí papírku.

Důležité je také mikroskopické vyšetření, které ukáže na konkrétní mikroorganismy. Mikroskopické vyšetření se provádí přímo v ordinaci a teprve podle jeho výsledku by měl lékař zvolit vhodnou léčbu. Jinak se snadno může stát, že dostanete sice účinné léky - antimykotika či antibiotika, které ale nepůsobí vůči „vašim" mikroorganismům.

Jak mykóze předcházet?

Stav svých intimních partií můžete výrazně ovlivnit i vy sama. Velký vliv má správné složení stravy. Čím více sladkostí a bílého pečiva budete jíst, tím větší dáte kvasinkám šanci k množení. Naopak dostatek syrové zeleniny a ovoce jim příliš neprospívá.

Rozhodně byste neměla nosit spodní prádlo ze syntetických materiálů a příliš vhodné nejsou ani punčochy nebo obepnuté kalhoty, protože se jednoduše „zapaříte". Proto je noste jen občas. Doslova živnou půdou pro bakterie pak jsou kalhotky typu strings nebo tanga.

Intimní hygiena

Velkou roli hraje také intimní hygiena. Nevhodná je jak nedostatečná, tak přehnaná péče, protože dochází k poškození přirozených obranných mechanismů poševní sliznice.

Na mykózy častěji trpí ženy, které o sebe až úzkostlivě dbají a myjí se i několikrát denně parfémovanými mýdly nebo používají různé parfémované intimky a vložky. Mýdlo i parfémy narušují ochranný kyselý film pokožky. Daleko vhodnější jsou přípravky, které podpoří přirozenou mikroflóru.

Podle klinické studie publikované v časopise Journal of Microbes and Infections znamenají významný posun pro ženy trpící častými záněty pochvy již zmíněné probiotické tampony, které jednoduše dopraví správné laktobacily na místo určení.

Tampon lze použít stejně jako ty „obyčejné" při menstruaci nebo jako prevenci při koupání. Stejně vhodným lékem, první pomocí i prevencí je vaginální krém s obsahem laktobacilů.

Kdy zamířit k lékaři

  • Trpíte-li výtokem poprvé nebo je vám méně než 18 let. V takovém případě je nutné, aby lékař přesně určil diagnózu a její příčinu.
  • Jste těhotná, zejména v prvním trimestru.
  • Máte další příznaky jako bolesti v podbřišku nebo zvýšenou teplotu.
  • Jde o často opakovaný výskyt kvasinkové infekce.
  • Nepomáhají vám volně prodejné léky.
Ohodnoťte článek