X

Co jsou superpotraviny?

2 min čtení

Co jsou superpotraviny?

Superpotraviny, superfoods nebo také super zdravé potraviny - s těmito názvy se v poslední době můžete setkat stále častěji. Už samotný název vypovídá o tom, že se jedná o potraviny či doplňky, které jsou něčím zvláštní, výjimečné a zajímavé. Mnoho lidí si z pojmu superpotraviny dělá tak trochu srandu -  zastávají názor, že se jedná o stravu superhrdinů, což samozřejmě vůbec není pravda.

Superfoods je souhrnné označení výživově nejbohatších potravin na světě. Ačkoli jsou známé už několik tisíc let, stále se mezi námi najdou tací, kteří vůbec nevědí, co si pod pojmem superpotraviny vlastně představit. O co se vlastně jedná? Jaké potraviny do této kategorie zapadají? V čem se liší od těch ostatních? A čím jsou tak výjimečné? Přestaňme si pokládat otázky a pojďme na ně hledat odpověď!

Co jsou superpotraviny

Superpotraviny bychom mohli definovat jako nejkoncentrovanější potraviny, které mají velice pestrý obsah. Nechybí jim vysoké množství vitamínů  a minerálních látek, obsahují spoustu proteinů a esenciálních aminokyselin, mají v sobě enzymy, zdravé tuky, oleje i antioxidanty a v neposlední řadě jsou výborným zdrojem vlákniny.  Právě svým neobyčejným množstvím těchto látek se řadí vysoko nad běžné potraviny a právem si tak zaslouží své označen

Účinky superpotravin na naše zdraví

Pozitivní účinky superfoods na lidské zdraví jsou známé již několik tisíc let. Mají výborný vliv na naše tělo, které dokonale vyživují. Superpotraviny podporují funkci imunitního systému, dodávají tělu potřebnou energii a vitalitu, napomáhají při detoxikaci organismu a dokonce zlepšují sexuální aktivitu.

Jejich předností je schopnost vyživovat mozek, pozitivní účinky mají i na kosti, zuby, nehty svaly, nebo kůži a jejich kladnému dopadu neuniknou ani orgány v podobě  ledvin, plic, jater nebo srdce.

Superpotraviny jako prevence i pomoc při onemocněních

O superpotravinách je známo, že dokážou pomoci při celé řadě onemocnění, u některých dokonce slouží jako účinná prevence. Pozitivní vliv mají při celé řadě alergií, dokážou snížit dopady chronické únavy, potlačují projevy deprese a mají kladný vliv na nespavost.

Jejich účinky jsou prokázány i jako prevence proti rakovině a cukrovce. Dále napomáhají při astmatu, artritidě, ekzémech, lupence, žloutence, slabém imunitním systému i onemocněních srdce.

Co všechno spadá mezi superpotraviny

Jak jsme již zmínili na začátku dnešního článku - superfoods je souhrnné označení pro poměrně pestré množství potravin. Určitě vás tedy zajímá, jaké konkrétní potraviny do tohoto seznamu patří.

Mezi nejznámější superpotraviny jednoznačně patří:

  • chia semínka,
  • spirulina,
  • kustovnice čínská,
  • aloe vera,
  • kakaové boby,
  • guarana,
  • mladý ječmen,
  • luštěniny v podobě sóji, čočky nebo fazolí.
  • Patří sem i ořechy a to jak vlašské, tak i piniové,
  • opomenout nesmíme ani další druhy semínek - jako například semínka dýňová, lněná či slunečnicová.
4/5 - (4 votes)