X

Jak poznat své tělo a obejít se bez hormonální antikoncepce?

4 min čtení

Jak poznat své tělo a obejít se bez hormonální antikoncepce?

Mnoho žen používá nejrůznější druhy hormonální antikoncepce. Je jim jedno, že si prášky rozhodí menstruační cyklus, prakticky si zruší plodné dny a nadto nikdy nepoznají intimitu, která mezi dvěma partnery probíhá, pokud ještě použijí kondom. Zbytečnost tohoto přístupu umocní, když si uvědomíte, že je žena doopravdy schopná oplodnění pouze tři dny v měsíci.

Nevěříte? A přitom by stačilo tak málo. Poznat svoje tělo. Zjistit si, co to je menstruační kalendář, co je ovulace, kdy je vajíčko schopné oplodnění a kdy ne.

Plodné a neplodné dny

Pro začátek se seznamte s tím, kdy zhruba probíhají plodné a neplodné dny, pomocí této kalkulačky. Čím déle si žena menstruace zaznamenává, tím je jistota větší.

Doporučuji ženám pro zaznamenávání menstruace speciální program, jako např. Advanced Woman Calendar 3.0 a další. Plno je toho také pro iOS nebo Android.

  • Neplodné dny

Teď už je zcela jasné, že prvním dnem menstruace začíná neplodnost, trvající cca 5 dní. Nezávisí na tom, jestli žena krvácí 2 nebo 3 dny, neplodnost opravdu trvá 5 dní.

  • Dny velmi nízké plodnosti

Pak následují cca 2 dny "velmi nízké plodnosti", kdy se tělo připravuje na plodné dny.

  • Plodné dny a ovulace

Poté je interval cca 5 dnů plodnosti. Z nich je čtvrtý den úplně nejplodnější, říká se tomu ovulace. Po ovulaci je třeba počkat nejméně 24 hodin, do doby, kdy je žena opět neplodná.

  • Zpět k neplodným dnům

Poté následuje celých 10 dní neplodnosti, až do další menstruace. Počas menstruace je žena samozřejmě také neplodná. Cyklus se může u každé ženy lehce lišit, pokud má kratší intervaly mezi menstruacemi, ale v zásadě probíhá podobně.

Ženy jsou z možného rizika otěhotnění většinou zbytečně vyplašené. Pokud berou prášky, je logické, že plodné dny vůbec nemají. Nemyslíte, že je pro ženu nepřirozené "nemít plodné dny", které by od přírody mít měla?

Kondomy

Žena, která riskuje své zdraví braním prášků, často ještě navíc používá kondomy. Otázkou zůstává, proč potom ty prášky vůbec bere? Kondomy jsou přece většinou dostačující ochranou samy o sobě. Kondomy samy o sobě zpravidla neprasknou, pokud jsou správně používány. Jsou na ně určeny lubrikační gely, které by měly prasknutí zabránit. Něco podobného by měl každý jejich uživatel vědět.

Kdy můžete otěhotnět?

Ovulace je vteřinový okamžik, kdy se uvolní vajíčko z vaječníku. Od té doby je oplodnění schopné ideálně cca 12 hodin, maximálně však 24 hodin. Proto je nejvyšší pravděpodobnost početí, když už na to vajíčko čekají spermie ve vejcovodu.

Spermiím trvá docela dlouho, než do vejcovodu doplavou a doplave jich tam zlomek (pár desítek tisíc z pár set milionů).

Spermie jsou životaschopné asi 5 dní, nicméně oplodnění schopné jsou maximálně ty 3 dny, spíše 2 dny a ideálně 24 hodin. Proto soulož, která vede k početí, proběhne ideálně do 24 hodin před ovulací, případně až 48 hodin před ovulací. Tehdy je zdaleka nejvyšší pravděpodobnost početí.

V den ovulace to rovněž spermie ještě mohou stihnout, nicméně vajíčko už ve vejcovodu je a začíná postupovat k děloze. Musí tedy doplavat rychle, protože už během pár hodin vajíčko není schopno oplodnění.

Vysoká pravděpodobnost početí je tedy 2 dny před ovulací a v den ovulace. Poté už není možné otěhotnět až do další ovulace.  

Bez hormonální antikoncepce

Dá se tedy říci, že kdyby každá žena držela během svých předpokládaných plodných dnů celibát, vyhnula by se těhotenství na 100 %. Přitom je úplně jedno, zda by antikoncepci brala nebo ne.

Veškerá záhadná "selhání hormonální antikoncepce" jsou jenom tím, že si na ně tělo vytvořilo rezistenci, ženské tělo opět začalo produkovat plodné dny a upps - partnerům se podařilo strefit se právě do oněch několika plodných dnů, čímž došlo k oplodnění vajíčka.

Není pravda, že by žena mohla být oplodněna kdykoli.

Jak se lze alternativně chránit?

  • Žena by měla vědět, kdy má plodné dny (nemusí to být přesně, stačí orientačně), může si měřit bazální teplotu.
  • Během tohoto plodného období používat kondomy, případně pesar.
  • Celibát (na tu krátkou chvilku plodného období by to neměl být žádný problém).

Možná je to pro vás na první přečtení šokující, ale hormonální antikoncepce není k zamezení těhotenství potřeba. Dokonce existuje velké množství žen, které otěhotněly přes ni. A vidíte, přece člověk nemusí používat krokodýlí trus, jako tomu bylo ve Starém Egyptě. A co víc? Zbytek měsíce, tedy nějakých 10 dní + období menstruace a chvilka po ní, je žena neplodná. Úplně. Nemůže otěhotnět, ani kdyby moc a moc chtěla.

Pokud stále nevěříte, zkuste nechráněný styk kdykoliv před menstruací. Se vším všudy. K oplodnění prostě a jednoduše nedojde.

Samozřejmě vás potkají reakce typu: "Ale moje kamarádka otěhotněla v době menstruace...", pro ty však existuje jednoduchá odpověď níže.

Je možné otěhotnět před či v době menstruace?

Pokud je vajíčko už v děloze, tak je na oplodnění pozdě. Vajíčko se musí oplodnit na začátku vejcovodu a pak se dělí a postupuje vejcovodem až k děloze. Tam už je rozdělené tak moc, že se to dělení nedá spočítat. Říká se tomu blastocysta. Ta se zahnízdí v děložní sliznici a až poté začne vytvářet hormon HCG, který říká ženě, že je těhotná.

Na tento hormon také reagují těhotenské testy. Má je smysl dělat až nejméně 5 dní po ovulaci, spíše týden. Tehdy může být vidět ještě neznatelná čárka. Dvě jasné čárky jsou vidět za 12 až 14 dní od početí = od ovulace, tzn. v době, kdy by se jinak měla teprve dostavit menstruace.

Pokud už menstruace probíhá, není možné, aby vajíčko v děloze bylo oplodněno a stihlo se rozdělit a uchytit. Pokud žena otěhotní v době menstruace (nebo krátce před či po), což se stává velmi výjimečně, tak je to proto, že došlo předčasně k další ovulaci a bylo oplodněno jiné vajíčko než to, které právě odchází s menstruační krví.

Na závěr bych poznamenala, že všeho, co jsem tady napsala a odcitovala, se ve svém sexuálním životě držím, a že to funguje. Myslím, že to je slučitelné s partnerským životem.

Samozřejmě, čím déle si žena svůj cyklus zaznamenává, tím lépe.

Ženy, které mají cyklus nepravidelný, si ho mohou srovnat i jinak, než hormony (vlastně HA by se ke srovnání cyklu neměla používat vůbec, jak mi potvrdila gynekoložka). Poté mohou ženy z pravidelnosti cyklu o to lépe vycházet.

Samozřejmě, že v plodných dnech se nějak chránit musíte, ovšem o nic víc, než s antikoncepcí. 

Proti tomu najednou získá každá žena pocit svobody, začne trochu důvěřovat svému tělu a naučí se poznat, jak přirozeně reaguje. Panika a obavy, které kolem početí panují, jsou zcela zbytečné.

Ohodnoťte článek