Auto / Moto

Jak zjistit majitele auta podle SPZ

< 1 min čtení

Jak zjistit majitele auta podle SPZ

Občas se nám může hodit, zjistit majitele auta – například jste byli svědkem dopravní nehody, viděli jste, jak někdo naboural jiné auto a ujel, nebo vám někdo pravidelně staví na vašem pozemku. Určitě nejjednodušší možností je řešit takové záležitosti prostřednictvím policie ČR. Mohou nastat ale situace, kdy chcete majitele SPZ zjistit na vlastní auto – například, když u vás v ulici často staví podezřelé auto, které se žádného přestupku nedopustilo… aspoň zatím.

Jak zjistit majitele SPZ?

Bohužel neexistuje žádný centrální registr, kam byste mohli zadat SPZ, a rázem by vám byly sděleny informace o majiteli vozu. Jedná se totiž o ochranu osobnosti a běžný občan se k takovým údajům nedostane. Proto, pokud jste byli svědky nějaké nehody, kdy viník ujel, neváhejte volat na policii a všechno ohlásit. Policie má přístup k registru vozů a snadno si zjistí majitele obou vozů.

Pojišťovny

Pomoci vám mohou i pojišťovny. Každé auto v ČR musí mít ze zákona sjednané povinné ručení. A povinné ručení se váže ke konkrétnímu vozidlu, které má jedinečné registrační číslo SPZ. Ačkoli majitele nezjistíte, podle SPZ můžete zjistit, zda má skutečně sjednáno povinné ručení (například v případě nehody, kdy auto sice má tzv. „zelenou kartu“ avšak vy máte pochybnosti). Pojišťovna vás může ujistit, že skutečně vedou ve svém registru takovou SPZ a její majitel má zaplacené povinné ručení.

Policie ČR

Jedinou možností, jak zjistit skutečného majitele SPZ, je právě prostřednictvím státních orgánů. Policie ČR má přístup k registru veškerých SPZ vozů a jejich majitelů, ale nemá oprávnění vám tyto informace sdělit, pokud se nestane trestný čin.

Náhled lekcí kurzu o blogování

Chceš se živit blogováním?

Nemusíš být celebritou, aby tě blog mohl živit.
Ke slušným ziskům stačí i malá návštěvnost.

Stačí se naučit, jak vydělávat pomáháním svým čtenářům.

Jak na to?
 
Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *